Skip to main content

Wired.com, teknoloji dünyasının liderlerinin kendi içlerindeki savaşlarını inceleyen bir haritaya yer verdi.  Teknoloji dünyasının devleri olan Google, Amazon, Apple, Facebook ve Microsoft destansı mücadelelere ev sahipliği yapıyor. Amazon, yayın evlerini…Wired.com, teknoloji dünyasının liderlerinin kendi içlerindeki savaşlarını inceleyen bir haritaya yer verdi. 
Teknoloji dünyasının devleri olan Google, Amazon, Apple, Facebook ve Microsoft destansı mücadelelere ev sahipliği yapıyor. Amazon, yayın evlerini zorlayan e.kitap pazarında pay alabilmek için Apple ile mücadele ediyor.  Bu arada, Apple ve Microsoft Google’ın Android işletim sistemini yürüten cep firmalarına karşı patent ihlali yaptıklarını öne sürdü.
Beş şirket, ayrıca GPS haritalarından kitap dağıtımına kadar her şeyi kapsayan proxy savaşlarıyla mücadele ediyor. Bu mücadeleyi, artık kullanılmayan start upları kendi bünyelerine alarak sürdürüyorlar.
Örneğin 2011 yılında  Google, 79 şirketi satın aldı ve çoğunu kapattığı bu şirketlerden kendi projelerinde çalıştırmak üzere yeni yetenekleri işe aldı. 
İşte bugün Silikon Vadisi’nde yaşanan tüm stratejik savaşların izini sürebilmek için kullanışlı olan bu haritayı inceleyebilirsiniz.