Skip to main content

Meksikalı sanatçı Pedro Reyes, silahlardan müzik aletleri oluşturdu ve bir müzik grubu bu aletlerle mini bir konser verdi  Meksikalı sanatçı Pedro Reyes’in ortaya çıkardığı proje ‘Imagine’de işe yaramayan silah parçalarından…

Meksikalı sanatçı Pedro Reyes, silahlardan müzik aletleri oluşturdu ve bir müzik grubu bu aletlerle mini bir konser verdi 
Meksikalı sanatçı Pedro Reyes’in ortaya çıkardığı proje ‘Imagine’de işe yaramayan silah parçalarından (makineli tüfek, silah, tabanca gibi) 50 müzik aleti elde etti. Bu projenin 1527 silahın eritilip, 1527 küreğe dönüştürüldüğü 2008 yılında yapılan ‘Palas por Pistolas’ çalışmasının devamı niteliğinde olduğu düşünülüyor. 
Nisan ayında sanatçının 2008’deki eski projesini öğrenen hükümet, Meksika’nın Ciudad Juarez kentinde bu yılın başlarında ele geçirilen silahları imha etmeye karar verdiğinde, Meksikalı sanatçıya bu parçaları kullanmak isteyip istemediğini sordu. Sanatçı bu metal parçalardan yeni bir şey yapmak istediğini belirtip, 6 bin 700 silahı parçalara ayırıp, işe yaramayanları atıp onları birer enstrümana dönüştürdü. Pedros, projeye detaylı olarak blogunda yer verdi.
Sanatçının 2008’deki projesi; silah kullanımına bağlı ölüm oranlarının en yüksek olduğu Meksika’nın Culiacán kentinde suç ile dolaşımda olan silah sayısıyla arasında bir ilişki bulunduğuna dair kamuoyu farkındalığını artırmak adına atılan bir adım olarak görülüyor. 
6 müzisyenden oluşan bir grup iki hafta kadar süren çalışmalarının sonucunda müzik aletlerinden elde edilenden farksız sesler elde etti. Designboom’un imzası olan videoyu buradan izleyebilirsiniz: 
 

Son 6 yılda neredeyse 80 bin ölümün gerçekleştiği Meksika’da şiddeti eleştirme adına yapılan çalışma oldukça ses getireceğe benziyor. 

Bu ilginç fikrin mimarı, çalışmasıyla ilgili kendi blogunda geçen yüzyılda; eşcinsel hakları, cinsiyet eşitliği ve çevre konularının tartışıldığını fakat sıranın henüz silahlara gelmediğini, silahların olmadığı bir dünya için kendimizi ifade etmemiz gerektiğine yer verdi. Bugün yaşanılan özgürlüklerin bir zamanlar ütopik olduğu düşünüldüğüne değinen sanatçı, son çalışması ‘Imagine’ için bu konuda atılan ilk adım olarak görülebileceğini söyledi.