Skip to main content

Hafif, rahat ve şık görüntüsünün yanında fitness yetenekleriyle spor tutkunlarına da hitap eden Fitbit Versa’ya yakından bakalım.

Akıllı saat denildiğinde ilk akla gelen markalardan biri olan Fitbit’in yeni modeli Fitbit Versa‘nın özelliklerine yakından bakalım.

Fitbit Versa, bir akıllı saat olarak özellikler bakımından epey zengin. Fitness takibin yanı sıra, akıllı telefona gelen bildirimleri bileğe yansıtma, şarkı depolama ve akıllı telefonsuz müzik dinleme imkânı sunma gibi pek çok özelliği barındırıyor. Aynı zamanda suya dayanıklı yapısıyla yüzerken de kullanabileceğiniz Fitbit Versa’da NFC desteğinin de bulunduğunu belirtelim. Tasarımına geçmeden önce kutusunun içinden biraz bahsetmek gerekirse, şarj aparatı daha önce gördüğümüz şarj cihazlarına benzese de daha farklı bir tasarımla bizi karşılıyor. Yanlardan sıkarak saati şarj cihazına yerleştirdiğimizde, aynı biçimde şarjdan çıkarabiliyoruz. Saat şarj olurken ekrana dokunulduğunda ise batarya seviyesi görülebiliyor.

Kutuda neler var?

Özellikleri ve tasarımıyla akıllı saatler arasında dikkat çeken bir model olan Fitbit Versa’ya gelin yakından bakalım.

Tasarım

Fitbit’in amiral gemisi olan akıllı saati Ionic’in uygun fiyatlı versiyonu Fitbit Versa, ilk bakışta Apple Watch’a benzer yapısıyla dikkat çekiyor. Fitbit’in önceki giyilebilir cihazlarında görülen tasarım özelliklerine benzemeyen ve tamamen yeni bir görünümle bizi karşılayan Versa, temassız ödemeler ve Deezer entegrasyonuyla birlikte geldi. Kutudan çıkarıp kolumuza taktığımızda son derece hafif, yumuşak lastik kayışı ve tokalı yapısıyla bileğe kolayca takılan Fitbit Versa, bilekte gayet sportif duran bir görünüme sahip.

Kare ekranıyla gayet kompakt bir yapıda olan Versa’nın, ekranda neler olup bittiğine daha fazla konsantre olmamızı sağlayan ve  sportif görünümü fazlasıyla yakalayan bir akıllı saat olduğunu söyleyebiliriz. Değiştirilebilir kayışlara destek verdiği için çeşitli renkte ve malzemede kayış tercihinde bulunmak mümkün. Siyah rengini incelediğimiz modelin, gümüş alüminyum kasalı gri ve rose gold alüminyum kasalı şeftali renk seçeneklerine sahip olduğunu belirtelim.

Kurulum: Egzersizler ve daha fazlası

Fitbit Versa’yı kullanabilmek için öncelikle Fitbit uygulamasını yüklemek gerekiyor. Fitbit Versa’yı Samsung ile eşleştirdiğimiz için testlerimizde Fitbit’in Android uygulamasını kullandık. Bu noktada Fitbit’in hem iOS hem de Android uygulamasında Türkçe desteği maalesef bulunmuyor. iOS, Android veya Windows 10 platformlarından indirilebilen uygulamanın, cihazla uyumlu telefonlarına buradan ulaşabilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra kurulum işlemlerinin ardından kişisel bazı bilgiler isteniyor. Öncelikle doğum tarihi, boy, cinsiyet ve ağırlık bilgilerini seçtikten sonra hesap oluşturma işlemlerini tamamlıyoruz. WiFi üzerinden kurulumların tamamlanmasının ardından Bluetooth bağlantısı üzerinden cihaza erişim sağlanabiliyor. Kullanıma hazır olan Fitbit Versa ile artık aktivite ve bildirimlerinizi takip edebilir, idmanları optimize edebilir ve telefondan bağımsız bir şekilde müzik dinleyebilirsiniz. Cihaz telefonunuza bağlandığında aramalar, mesajlar ve etkinlikler için Versa’dan bildirim alınabiliyor ancak bunlara doğrudan cevap verilemiyor. Ayrıca NFC bağlantısı üzerinden ödeme de yapılabilir durumda ancak bu özelliğin henüz Türkiye’de kullanılamadığını belirtelim.

Fitbit Versa uygulama detayları

Gün içinde tüm aktivitilerin kaydolduğu Fitbit Versa uygulamasında Kontrol Paneli, Meydan Okumalar, Rehberlik, Arkadaşlar ve Hesap olmak üzerde beş sekme mevcut.


Tüm aktiviteleri bir bakışta görmek için Kontrol sekmesine bakmak yeterli oluyor. Gösterge tablosunda ilerlemenizin takibi, geçmiş verileri analiz etme, yiyecek, su kaydı ve arkadaşlarla rekabet yapılabiliyor. Kaydedilen tüm verilere Kontrol Paneli sekmesinden ekranın üst kısmındaki yuvarlak çubuklardan ulaşılabiliyor. Hedefler gerçekleştirildikçe çubuk saat yönünde doluyor ve detaylara ulaşılabiliyor. Uygulamanın hesap bölümünde hareket, antrenman, beslenme ve vücut, uyku kategorileri altında hedefler belirlenebiliyor. Meydan Okumalar bölümünde ise Fitbit tarafından oluşturulan motivasyon amaçlı hareket aktiviteleri yer alırken, Rehberlik bölümünde de çeşitli egzersizler bulunuyor.

Donanım ve performans

Ekran

Ekrana gelince 300 x 300 piksel çözünürlük sunan Fitbit Versa, 1000 nit parlaklık seviyesine kadar çıkabilen dokunmatik ekrana sahip. Güneşli havada maksimum parlaklık kapasitesine kadar açılmadığında bile güneş ışığında kolayca görülebiliyor. Pil performansını dengelemek için ekran parlaklığını düşürmek de kullanım açısından negatif bir etki yaratmıyor. Saatin kasasında bulunan 3 butonla kullanıcı arayüzünde kolayca gezinmek mümkün. Sol tuşuna uzun süre basıldığında sekmeli menü karşımıza çıkıyor. Buradan ekran parlaklığı ve müzik kontrollerine ulaşılabiliyor. Sağ üst butonda, egzersiz kronometrelerine ulaşılırken, alt butonu ise sadece alarm ayarları için konumlandırılmış. Fitbit Versa’nın öne çıkan özelliklerinden biri de adım sayma özelliği ve yerleşik ivme ölçeri. Fitbit Versa’nın arkasında bir de optik kalp atış hızı sensörü bulunuyor. Bu sensör kullanıcıların kalp atış hızı hakkında veriler sağlıyor.

Performans

Günlük egzersizini daha çok kapalı ortamda geçiren ve GPS’e ihtiyaç duymayan kullanıcılar için Fitbit Versa’nın son derece iyi bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz. 4 GB’lık bir dahili depolama alanı bulunan saat bu alanın 2,5 GB’lık kısmı müzik depolamak için kullanılıyor. 50 metreye kadar suya dayanıklı olan akıllı saatte Bluetooth 4.0, Wi-Fi ve NFC desteği bulunuyor. Ancak, NFC ile sağlanan Fitbit Pay ödeme sisteminin Türkiye’de kullanılamadığından daha önce de bahsetmiştik.

Yazılım

Fitbit Versa’da, Fitbit tarafından geliştirilen Fitbit OS 2.0 işletim sistemi kullanılıyor. Versa’ya kullanıcılar istediği çeşitli uygulamaları yükleyebiliyor. Spotify uygulamasının olmamasını yadırgasak da başta Deezer, Strava, Starbucks ve Philips Hue olmak üzere çeşitli uygulamaların yer aldığı saate bilgisayar üzerinden şarkılar da yüklenebiliyor. Bunun yanında kullanıcılar, saat arayüzlerini diledikleri gibi kişiselleştirebiliyor. Versa için hazırlanan saat arayüzü tasarımlarına akıllı telefondaki Fitbit uygulaması üzerinden erişilebiliyor. Böylelikle saatin görünümü kullanıcıların tarzını daha iyi yansıtabiliyor.

Egzersiz ve aktivite takibi

Fitbit Versa’da bulunan sensörler; koşma, yüzme, bisiklete binme gibi çeşitli aktiviteleri takip etmeyi sağlıyor. Ayrıca adım sayısı, fitness antremanlarını da izlemeye olanak sağlayan verilerle katedilen mesafe, yakılan kaloriler, kalp atış hızı ve uyku düzeni izlenebiliyor.

Örneğin, koşu takibi yapabilmek için ana ekranda parmağınızı hızlıca kaydırın ve egzersiz simgesine dokunarak çalıştırın.

Diğer egzersiz türleri için, doğru seçeneğe ulaşıncaya kadar sekmeleri kaydırın. İzlemeye başlamak ve duraklatmak için tekrar dokunabileceğiniz Oynat düğmesine basın. Damalı bayrak simgesine basarak antrenmana son verebilirsiniz.

Tamamlanan tüm antrenmanların ayrıntıları ve istatistiklerini hızlı bir şekilde görüntülemek için ana ekranı kaydırmak yeterli oluyor. Basit menüler akıllı saat kullanıcıları için hayli kolaylık sağlıyor. Bu noktada Fibit Versa’nın son derece başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

  • İncelemede daha önce de bahsettiğimiz gibi Fitbit Versa’da GPS bulunmuyor. Bu nedenle egzersizlere veri sağlama konusunda büyük ölçüde hareket tespit özelliğinden yararlanılıyor ve akıllı telefonla eşleştirildiğinde GPS verisini telefondan çekebiliyor.
  • Egzersiz esnasında çalışılırken saat, hız, süre ve mesafe gibi önemli bilgiler ekranı kaydırarak kolaylıkla görülebiliyor. Çalışma Algılama özelliği sayesinde mola için durulduğunda bile otomatik izleme duraklatılıyor ve tekrar hareket etmeye başlandığında kaldığı yerden devam ediyor. Bu arada belirli kilometre aralıklarında titreşim sağlayarak bildirim gönderiyor, böylece bileğe bakmak gerekmiyor.
  • Havuzda ise aktiviteyi ne zaman başlattığınızı otomatik olarak algılayan Versa, ne kadar mesafe kaydettiğinizi ve yaktığınız kalori değerini de gösteriyor.
  • Kalp Hızı bölümünde ise kalp atış hızı, koşu hızı, yaş ve kilo gibi faktörlere bağlı olarak Kalp Atışı Hızı grafiğine ulaşılabiliyor. Bu grafik düzenli olarak egzersiz yaparak zaman içinde puanınızı iyileştirmeyi hedefliyor.
  • Uyku düzenini de takibe alan Versa, başınızı salladığınızda ve uyandığınızda hareketlerinizdeki ve kalp atış hızınızdaki değişiklikleri izleyerek hafif uyku ve derin uyku, uykuya dalma süresi, yatakta ama uyanık geçen zaman gibi bilgileri görüntüleyebiliyor. Böylece uyku düzeni hakkında veriler sağlanarak uyku zamanı ve iyileştirme konusunda teşvik ediyor.
  • Versa, kadınların adet döngülerini takip etmesine de yardımcı oluyor. Kadınlar, adet döngüsü ve semptom takibi özelliğini kullanabiliyor ve uygulama üzerinden kadın sağlığı takip bilgilerini daha iyi görebiliyor.

Pil ömrü

Fitbit Versa’nın pil ömrü açısından diğer akıllı saatleri gölgede bıraktığını söyleyebiliriz. Versa’nın normal kullanımda dört gün süren pil ömrü vaadi, yaptığımız testlerde de bu süreyi doğruluyor. Pil ömrüyle öne çıkan cihaz saat, yaklaşık 2 saat gibi sürede tam olarak şarj edilebiliyor. Apple Watch’un her gece şarj edildiği düşünüldüğünde Fitbit Versa gerçektende bu konuda kendine hayran bırakıyor.Egzersiz yoğunluğu arttıkça Versa’nın pil ömründe değişiklikler yaşanabildiğini belirtmekte fayda var. Sürekli Bluetooth bağlantısı kullanılmadığında ve ekran parlaklığı azaltıldığında pil ömrünü uzatmak mümkün oluyor.

Fitbit Versa Türkiye fiyatı

ABD fiyatı 200 Dolar olan Fitbit Versa Türkiye’de 1199 TL’lik satış etiketine sahip. Versa’nın NFC destekli sürümünün fiyatı ise 1899 TL. Akıllı saat pazarında çok fazla seçenek varken fiyat olarak yüksek gibi görünse de, ülkemizdeki Dolar kurundaki hareketliliğin teknoloji başta olmak üzere ithal ürünlerin fiyatlarında artışa neden olduğunu işin içine katacak olursak fiyatının nispeten makul olduğunu söyleyebiliriz. 

Sonuç

Giyilebilir pazarın en önemli oyuncularından Fitbit’in akıllı saati Versa, geliştirilmiş kalp atış hızı sensörü, akıllı bildirimleri, egzersiz planları ve parlak ekranıyla tasarım açısından kullanıcı dostu bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Yerleşik GPS’inin olmaması telefonsuz dışarı çıkanları etkileyebilir ancak, zaruri durumlarda telefondaki GPS’i kullanmak da mümkün. Temassız ödeme enternasyonu Türkiye’de kullanılamasa da bu özellik de Versa’nı hanesine artı olarak yazılıyor. Akıllı saat pazarındaki yerini fitness, sağlık ve aktivite izleme özellikleriyle korumaya devam eden Fitbit, spora hayatında yer vermeye çalışan kişileri akıllı saat dünyasına kazandıracak gibi görünüyor.

Artılar

Pil ömrü
Hafif ve rahat tasarım
Özelleştirilebilir
Uygun fiyat

Eksiler

Yerleşik GPS yok

Fitbit Versa Teknik Özellikleri >>>>>

Sayfalar: 1 2