Skip to main content

Araştırma şirketi Antenna’nın verilerine göre, Netflix’in şifre paylaşımına yönelik son kısıtlamaları işe yaradı.

Netflix’in geçen ay aldığı bir kararla ABD’de daha önceden ücretsiz olan şifre paylaşımını ücretli hale getirdiğini sizlere aktarmıştık. ABD’li kullanıcıların artık, aynı haneden olmayan diğer kullanıcılarla şifrelerini paylaşmaları için 7,99 dolar ek ücret ödemesi gerekiyor.

Birçok müşteriden eleştiri alsa da, araştırma şirketi Antenna’ya göre şirketin bu hamlesi işe yaradı. Antenna tarafından paylaşılan verilere göre Netflix, 23 Mayıs’ta ücretli paylaşım politikası hakkında kullanıcıları bilgilendirdikten sonraki dört günde büyük bir abone artışı yaşadı.

26 ve 27 Mayıs tarihlerinde, şirketin ABD’deki müşterilerine şifre paylaşımıyla ilgili değişiklikleri bildirmeye başlamasından yalnızca üç gün sonra, Netflix bu iki günün her birinde yaklaşık 100.000 kayıt aldı. 25 Mayıs’tan 28 Mayıs’a kadar olan dönemde, günlük kayıt sayısı önceki 60 günlük ortalamaya göre yüzde 102 artışla ortalama 73 bine ulaştı.

Antenna, bunun, insanların eve kapandığı COVID-19 kısıtlamalarının başladığı sırada Mart ve Nisan 2020’de kaydedilen abone kayıtlarındaki artıştan daha fazlası olduğunu söyledi. Antenna ayrıca, bu dönemde üyelik iptalleri artmış olsa da yeni üyeliklerin bu rakamları çok geride bıraktığını ifade etti.

Kaynak: Netflix squeeze on password sharing boosts sign-ups, data suggests – digitaltrends