Skip to main content

Siemens, Heliox’u satın alarak e-Mobilite şarj portföyüne yeni ürün ve çözümler ekledi.

Siemens, mevcut e-Mobilite şarj ürün yelpazesini genişletmek amacıyla önemli bir satın alma gerçekleştirdi. Şirket, elektrikli otobüsler, elektrikli kamyon filoları ve binek araçlara hizmet veren DC hızlı şarj çözümleri sunan Heliox’u satın aldı.

Bu satınalma ile Siemens portföyüne depolar ve yol üstü şarj için 40 kilovattan (kW) megavata kadar şarj çözümlerini içeren yeni ürün ve hizmetler ekledi.

Heliox’un portföyü, Siemens’in başta Avrupa ve Kuzey Amerika olmak üzere farklı pazarlardaki varlığını genişletirken, güç elektroniği konusundaki yeteneklerini de güçlendirdi. Heliox’un mobil, ölçeklenebilir ve paralel şarj çözümleri sayesinde Siemens, yeni pazarlara daha etkili bir şekilde hizmet verebilecek. Paylaşılan bilgilere göre; Heliox’un satın alınması, dijitalleşme ve yazılım fırsatlarını da beraberinde getirdi.

Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Akıllı Altyapı CEO’su Matthias Rebellius, bu satın alma ile ilgili açıklamasında, elektrikli araç şarj altyapısı pazarında daha önce görülmemiş bir büyüme yaşandığını belirterek, “Elektrikli otobüs ve elektrikli kamyon filoları için DC hızlı şarj çözümleri, bu alanın en hızlı büyüyen segmenti olarak kabul ediliyor. Heliox’un satın alınmasıyla birlikte Siemens e-Mobilite, dünyanın her yerindeki müşterilerimize daha etkin hizmet sunabilecek” dedi.

Siemens e-Mobilite, Siemens Akıllı Altyapılar bünyesinde faaliyet gösteriyor ve IoT destekli yazılım, donanım ile birlikte 11 kW’tan 1 megavata kadar AC ve DC şarj çözümleri sunuyor. Hollanda merkezli Heliox ise DC hızlı şarj çözümleri yanında şarj cihazı izleme ve enerji yönetimi hizmetleri de veriyor. Bu birleşme, Siemens e-Mobilite’nin IoT ürün portföyünü genişletirken, dijitalleşme ve yazılım alanındaki ürün ve hizmet çeşitliliğini artırıyor.

Aktarılan bilgilere göre; iki şirketin şarj portföylerinin birleştirilmesi, elektrikli otobüs ve elektrikli kamyon müşterilerine sunulan ürün ve hizmetlerin kapsamını ve kalitesini artırdı. Heliox, Siemens’in endüstriyel yeteneklerinden, global satış ağından ve altyapı olanaklarından faydalanarak üretim operasyonlarını genişletecek ve artan müşteri taleplerini daha etkili bir biçimde karşılayabilecek.