Skip to main content

Proje ile çocukların dijital istismarına karşı toplumsal farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, AA muhabirine “Dijitalde Çocuk İstismarı-Noktaları Birleştir” projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Güllü, çocuk istismarıyla mücadele kapsamında bir süre önce hayata geçirilen ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) işbirliğiyle yürütülen “Noktaları Birleştir” projesiyle, çocukların dijital istismarına karşı toplumsal farkındalık oluşturmayı ve önleyici politika önerileri geliştirmek olduğunu belirtti.

Güllü, projenin Türkiye genelindeki barolar tarafından desteklendiğini ve federasyonun ihbar hattına kadına yönelik şiddetin yanı sıra çocuklara yönelik siber zorbalık ve istismar şikayetlerinin geldiğini açıkladı.

Dijital dünyada paylaşılan bilgilerin uzun süre kalabileceğine ve kötü niyetli kişilerin eline geçebileceğine dikkat çeken Güllü, projenin çocukların dijital mecralarda paylaşılan bilgilerinin oluşturduğu risklere karşı farkındalık yaratmayı ve yasal altyapıyı güçlendirmeyi amaçladığını vurguladı.

Güllü, UNICEF işbirliğiyle Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta ile görüşmelerin devam ettiğini ve çocukları mağdur eden içeriklere karşı önlemler almayı planladıklarını belirtti.

Proje kapsamında Tiktok gibi uygulamalarda çocukları mağdur eden içeriklere karşı prosedür değişikliklerini görüşmeye devam ettiklerini açıklayan Güllü ayrıca, çocuk istismarıyla ilgili içeriklerin sosyal medya platformlarından hızla kaldırılması için başvurular yapıldığını ve yetişkinlerin çocuklarla görüntülü görüşmelerini önlemek için yapay zeka temelli bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Güllü’nün açıklamasına göre proje kapsamında toplanan veriler Adalet Bakanlığı’na da sunulacak.

Kaynak: Çocukları dijital tehlikelerden korumak için “Noktaları Birleştir” projesi başlatıldı – AA