ARAŞTIRMA

DigitalAge | 25.04.2014 - 18:29

Siber dünyada ilk çeyrek nasıl geçti?

Mobil bankacılık trojan’ları ikiye katladı, bitcoin saldırıları arttı, siber casusluk tehditleri geri döndü

Siber suçlular tarafından yılın ilk çeyreğinde hedef alınan başlıklar şu şekilde sıralanıyor:

Gizliliğiniz: VPN hizmetleri ve Tor anonimleştiricilerin popülerliği her geçen gün artıyor. Anonim ağlar, zararlı faaliyetleri, yasadışı sitelerde yapılan işlemleri ve kara para aklamayı gizleyebiliyor. Örneğin, Kaspersky uzmanları Şubat ayında, .onion pseudo bölgesinde C&C olarak bir etki alanı kullanan ilk Android Trojanı’nı tespit etti.

Paranız: Uzmanlar siber suçluların para çalmak için yeni araçlar geliştirmeye devam etmesini bekliyor. Bu beklenti, Mart ayında tespit edilen Trojan-SMS.AndroidOS.Waller.a ile doğrulandı. Bu Trojan, virüs bulaşmış akıllı telefonların sahiplerine ait QIWI elektronik cüzdanlarından para çalma yeteneğine sahip.

Bitcoin’leriniz: Uzmanlar, Bitcoin kullanıcılarının cüzdanlarını, Bitcoin havuzlarını ve borsaları hedef alan saldırıların sayısında önemli bir artış bekliyordu. Yılın ilk üç ayında bu tahminin doğru olduğunu kanıtlayan çok sayıda olay yaşandı.

Rakamlarla ilk çeyrek

Dünya çapındaki bilgisayar kullanıcılarının yüzde 33,2’si (geçen yılın aynı dönemine göre 5,9 puanlık bir düşüş), son üç ay içinde en az bir web tabanlı saldırıya maruz kaldı.

Etkisiz hale getirilen web saldırılarının yüzde 39’u, ABD ve Rusya’da bulunan kötü niyetli web kaynakları kullanılarak gerçekleştirildi. Bu iki ülkeyi Hollanda (yüzde 10,8), Almanya (yüzde 10,5) ve İngiltere (yüzde 6,3) izledi.

Android’i hedef alan tehditlerin oranı, zararlı mobil yazılımların tamamının yüzde 99’unu aştı.

2013 sonunda, Kaspersky Lab’in zararlı mobil yazılımlar koleksiyonundaki sayı 189.626 iken, 2014 ilk çeyrekte, ilave edilen yeni zararlı programların sayısı tek başına 110 bin 324 oldu.

Fotoğraf: agtinternational.com