Skip to main content

Twitter’da atılan ilk tweet’lerden sosyal medyanın günümüzde geldiği noktayı görebilirsiniz.

Geçtiğimiz ay sekizinci yılında Twitter, ilk tweet’lere ulaşmayı sağlayan yeni bir sayfa oluşturmuştu.

Sunulan bu araç, ünlüler, girişimciler ve politikacılar dâhil olmak üzere kullanıcılara garip bulabilecekleri ilk tweet’lerini görme imkânını sundu.

Fast Company’nin ilk atılan tweet’lerden seçtiği 5 tweet:

2006 yılında Mart ayında Twitter’ın Kurucu Ortağı Jack Dorsey, ilk tweet’i attı. Sunulan hizmet de halen beta sürümündeydi. Dorsey ve diğer kurucu ortaklar, nasıl bir hizmet oluşturduğunun farkında bile değildi. Başlangıç olarak Twitter’ı 140 karakterlik yazının paylaşılmasına imkân veren toplumsal yarar sağlayan bir mesajlaşma hizmeti olarak tanımladılar.

Günümüzde ise Twitter’ın dünya çapında 200 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Geçtiğimiz yıl halka açılan şirket, 14,2 milyar dolarlık değere ulaştı. Dorsey’in mesajıyla başlayan tweet paylaşımı bugün günlük 500 milyonu geçiyor.

 Sosyal medya yönetim platformu Hootsuite Kurucusu’nun paylaştığı bu tweet, ünlü olmayabilir ama manevi değer taşıyor. Twitter’ı erken kullanmaya başlayanlardan Holmes, Twitter’ın bugün geldiği noktayı tahmin edemediğini söylüyor.

2007 yılının Mart ayının ortalarında SXSW konferansında asıl çıkışı yakaladığına dikkat çeken Holmes, atılan tweet sayısının bir günde neredeyse 20 binden 60 bine yükseldiği bilgisini paylaşıyor.

Barack Obama, 2007 yılında attığı bu tweet’le Twitter’ı ilk keşfeden politikacılardan biri oluyor. Obama’nın başkanlık seçimlerinde Twitter’ın önemli rolü de muhtemelen tesadüfen olmadı. Örneğin 2012 kampanyasında Obama’nın 20 milyondan fazla Twitter takipçisi vardı. Bu sayı da rakibi Mitt Romney’nin takipçilerinin neredeyse 10 katı.

Sosyal medya kullanan İngiliz yatırımcı Richard Branson’ın şu anda 4 milyon Twitter takipçisi ve 1,1 milyon Facebook arkadaşı bulunuyor. 2008 yılında attığı ilk paylaştığı tweet’e bakarak; her şeyin bir başlangıç noktası olduğunu söyleyebiliriz.

Twitter kullanımına erken başlayanlardan Branson, Facebook gibi Twitter’ı da ilk kullananlardan. Sosyal medya kanallarını hava durumu, kahvaltı, haftasonu planları gibi durum güncellemelerini paylaştığı kişisel bir araç olarak kullandı.

Dev markalar, başlangıçta Twitter takipçileri için büyük miktarda para harcarken; günümüzde sosyal medyanın global anlamda 1,3 trilyon dolarlık değere ulaştığı tahmin ediliyor.

Diğer isimlere göre Twitter kullanmaya daha geç başlayan Amerikalı program yapımcısı ve sunucu Ellen DeGeneres, ilk tweet’ini 2009 yılında attı.

Amerikalı oyuncu Ashton Kutcher da yaklaşık 1 milyon takipçisiyle Twitter’ı ilk kullananlardan.

Bugün ise Ellen DeGeneres 30 milyon takipçisiyle Kutcher’ı geride bırakmış durumda.

Yakın zamanda ise Oscar selfie’si paylaşan DeGeneres’in tweet’i neredeyse 2 milyon kez retweet edildi.

Kaynak: Fast Company

Fotoğraf: sleeter.com