Skip to main content

Shazam’ın kurucusu Chris Barton, Bakü’de düzenlenen InMerge Innovation Summit’te sunum gerçekleştiren isimler arasındaydı. Barton, Shazam’ın hikâyesini dinleyicilerle paylaştı.

Bakü’de 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde düzenlenen, Azerbaycan’ın teknoloji alanındaki en önemli etkinliklerinden InMerge Innovation Summit’in konukları arasında yer alan Shazam’ın kurucusu Chris Barton, Shazam’ın kuruluş ve büyüme hikâyesini anlattı; Apple’ın Shazam’ı satın alması ile sonuçlanan sürecin detaylarını paylaştı. Barton’u dinleyenler arasında Apple’ın kurucularından Steve Wozniak da vardı.

Barton, daha sonra Shazam uygulamasına dönüşecek olan fikrini, radyo tanıma sistemleri ile yeni yeni yükselmeye başlayan cep telefonlarının bir araya gelişi olarak tanımlıyor. 1999’da ortaya attığı bu fikri, teknik açıdan bakıldığında dijital müzik servislerinin henüz var olmadığı bir dünyada, milyonlarca şarkılık bir havuzda arama yapabilecek, arama yapılan ortamın sesinin oluşturduğu paraziti es geçecek bir örüntü tanıma (pattern recognition) sistemi olarak nitelendiriyor.

Ünlü girişimci, şirkete dördüncü kurucu olarak dahil olan Avery Wang’in geliştirdiği algoritma, işe aldıkları 30 gencin yardımıyla dijitale aktarılan yüzbinlerce şarkı ve 2580’i arayarak ulaşılan Shazam’ın, arama yoluyla ulaşılan bir müzik tanıma sistemi olarak yolculuğuna başladığını aktarıyor.

Barton, Shazam’ın 2018’de Apple tarafından satın alındığını ve bu satınalmanın kendisine bu sistemi geliştirmenin imkânsız olduğunu söyleyen herkesi ters köşeye yatırdığının altını çiziyor.

Chris Barton, Shazam’ın hikâyesinden alınacak bazı derslerin girişimcilerin işini kolaylaştıracağını düşünüyor ve konuşmalarını bu derslere karşılık gelen başlıklar üzerinden gerçekleştiriyor:

  • Temel gerçeklikler üzerine inşa et: Radyo tanıma sisteminin ve cep telefonlarının varlığı
  • Yaratıcı ısrar uygula: Algoritmanın geliştirilmesi ve yüzbinlerce şarkının dijitale aktarılması sırasında uygulanan yöntemler
  • Takıntılı olduğun şeyi seç: Tüm şarkıların saniyeler içerisinde erişilebilir hâle getirilebilmesi
  • Pürüzleri ortadan kaldır: Tek tuşla milyonlarca şarkı arasında arama yapabilme
  • Duygularınla bağlan: Shazam’ın kurucularının uygulamanın işleyişinden rengine her noktasına bağlılık hissetmeleri