Skip to main content

Sadece davetiyesi olan iPhone kullanıcılarının giriş yapabildiği ses temelli sosyal ağ Clubhouse, Android platformuna da geliyor.

Geçtiğimiz günlerde detaylı olarak ele aldığımız ses temelli sosyal ağ Clubhouse, son günlerin popüler uygulaması olarak konuşulmaya devam ediyor. Uygulamanın bu kadar fazla konuşulmasının ana sebebi Clubhouse’a şimdilik sadece iOS kullanıcıları arasında davetiyesi olanların girebilmesi. Kapalı bir sistem olması ile yaratılan bu gizem insanda merak uyandırıyor. Uygulamayı cazibeli kılan diğer mevzu ise Clubhouse’da pek çok ünlüye denk gelme ihtimaliniz. Uygulama içinde gezindikçe Kevin Hart, Drake, Chris Rock veya Ashton Kutcher gibi ünlü isimleri dinleyebilir, hatta soru dahi sorabilirsiniz. Ünlü insanlarla yapılan gösterişsiz sohbetleri duyma ve hatta bunlara katılma şansı kulağa hiç de fena gelmiyor. Bazı kaynaklarda Twitter’ın sesli versiyonu olarak da ifade edilen uygulamanın sunduğu bu deneyim ile Twitter’dan çok daha fazlası olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda özellikle ağ oluşturma ve etkileşim yaratma konusunda sundukları Clubhouse’ın popülaritesinin hızla artmasında en önemli etkenlerden biri gibi. Yalnızca iOS kullanıcılarının davet sistemiyle kullanabildiği Clubhouse için geliştiriciler Android versiyonu üzerinde çalışıyor.

Sınırlı kişiye sunulan Clubhouse, Android platformuna da geliyor

İnsanların istediği her yerde konuşmasına, hikayeler anlatmasına, fikir geliştirmesine ve dünyanın her yerinden ilginç yeni insanlarla tanışmasına olanak tanıyan sese dayalı yeni bir sosyal medya olarak tanımlanan Clubhouse, şu anda sadece iOS kullanıcılarının davet sistemiyle kullanılabiliyor. Uygulamanın yakın tarihli blog gönderisine göre Clubhouse’un Android desteği yakında geliyor. Kısaca herkes için bu uygulamanın kullanılabilir olması gerektiğini söylenen yazıya göre, yakında Android kullanıcıları da uygulamayı rahatlıkla kullanabilecek.

Geçen yıl piyasaya sürülmesinin ardından Silikon Vadisi için bir tür statü sembolü haline gelen Clubhouse, bugünlerde niş bir sosyal ağdan popüler bir platforma doğru yavaş yavaş eviriliyor. New York Times’da yer alan habere göre uygulama Aralık ayında 600 bin kayıtlı kullanıcıya ulaşmış durumda. Paul Davison ve Rohan Seth’in kurduğu uygulamanın Mayıs 2020’ye kadar sadece bin bin 500 kayıtlı kullanıcısı olduğunu da hatırlatmış olalım. Yine aynı dönemde uygulamanın 100 milyon dolar bir değerlemesinin olduğunu ve şimdiye kadar Andreessen Horowitz liderliğinde 10 milyon dolar yatırım aldığını belirtelim.