Skip to main content

Yandex, ücretsiz internet ölçümleme servisi Yandex.Metrica hakkındaki bilgi ve yeteneklerini geliştirip sertifikalı birer uzman olmak isteyenler için Yandex.Uzman’ı hayata geçirdi.

Yandex.Uzman ile, Yandex’te kullanıcı hesabı olan herkes, tamamen ücretsiz olarak özel bir çevrimiçi Yandex.Metrica uzmanlık eğitiminden ve testinden geçebiliyor. Böylece Metrica sayacını internet sitelerine yerleştirmeyi, gerekli ayarlara hakim olmayı, elde edilen verileri analiz ederek kapsamlı raporlar hazırlamayı öğrenebilecek olan kullanıcılar, sertifikalı birer Yandex.Metrica uzmanı da olabiliyor.

Yandex.Uzman servisi yardımıyla Yandex.Metrica uzmanı olmak isteyen her kullanıcıya yılda dört defa sertifika alma şansı tanınıyor. Dolayısıyla uzmanlık testinde ilk seferde başarılı olamayan bir aday, becerilerini geliştirip teste aynı yıl içerisinde üç kere yeniden girme hakkına sahip oluyor.

Yandex.Metrica Uzmanlık Sertifikası

Teorik sorular ve pratik alıştırmalardan oluşan uzmanlık testini başarıyla tamamlayan her aday; Yandex’ten, geçerlilik süresi bir yıl olan Yandex.Metrica Uzmanlık Sertifikası’nı alıyor ve Yandex.Uzman’ın internet sitesinde; linkini sosyal mecralarda paylaşabileceği özel bir uzmanlık hesabına sahip oluyor. Sertifika süresi geçmek üzere veya geçmiş olan uzmanlara ise, teste tekrar girerek sertifikalarını yenilemeleri için otomatik bir hatırlatma yapılıyor.

Sertifikalı bir Yandex.Metrica uzmanını çalıştıran veya çalıştırmak isteyen işverenler, sertifika sahibinin ismini ve/veya sertifika seri numarasını sisteme girerek uzmanlık sertifikasının geçerliliğini her an kontrol edebiliyor.