Skip to main content

Oyun alanında piyasaya sürülen iyi yapımlar 2013 yılına damgasını vurdu.

Mobil donanımın gelişmesi ve geliştiricilerin de teknolojinin limitlerini zorlamasıyla, daha eğlenceli oyunlar PC ve konsolda yerini almış durumda.

Mashable, bu yılın mobilde en iyi oyunlarını listeledi. Listede diğer platformlarda yayımlanmış olan oyunların yenilenen sürümleri yer almıyor.

Daha çok mobil odaklı oyunlara yer verilen listede bu yılın mobilde en iyi 10 oyunu ise şöyle:

1. Plants vs Zombies 2

Popüler Plants vs Zombies oyununun bir sonraki sürümünü yayımlamak, PopCap’ın birkaç yılını aldı. Bağımlılık yaratan oyunun orijinal versiyonunda yeni bitkiler, yeni düşmanlar ve üç farklı zaman aralığında yeni zorluklar bekliyor.

Fiyatı: Ücretsiz

iOS ve Android’te

 

2. Cut the Rope: Time Travel

Zaman yolculuğu yapan ‘On Nom’ isimli karakterin şeker yeme ve arkadaş edinme üzerine arayışını konu ediniyor.
Orta Çağ’dan Disco Dönemi’ne kadar karakterin beslenmesi için çözülmesi gereken yeni fizik problemleriyle karşılaşılıyor.

Fiyatı: 0,99 dolar – 2,99 dolar

iOS ve Android’te

3. Strata

Oyunda farklı modeller oluşturması için şeritlerin farklı katmanlara ayrılmasına yer veriliyor. Oyun bu şekilde karşıdan kolay görünse de oyundaki engeller, müzik ve görselleriyle farklılık yaratıyor.

Fiyatı: 2,99 dolar

iOS ve Android’te

 

4. Sorcery!

Sorcery! oyununun yaratıcıları, oyunda hikâye anlatımını vurguluyor. İyi grafiklerin yer alması, zorlu bir savaşın olduğu kadar güçlü bir tema bir oyunda önem taşıyor.

Oyun, İngiliz oyun tasarımcısı Steve Jackson’un Dungeons& Dragons oyununu mobilde yeniden keşfetmesiyle oluşuyor. Sorcery, oyuncuları canavarlarla mücadelede fantastik maceraya sürükleyerek, yeni toprakları keşfetmesini sağlıyor.

Fiyatı: 4,99 dolar

iOS’ta

 

5. Device 6

Device 6, yaratıcı hikâye temelli bir yapboz oyunu olarak yer alıyor. Yoğun olarak metne yer verilen Device 6 oyunu, akıllı telefon ve tabletin birer arayüz olarak kullanılmasına iyi bir örnek oluşturuyor.

İyi bir sound tasarımı eşliğinde ve karışık yapbozlar aracılığıyla kendi stilinizde ekranı kaydırabilirsiniz.

Oyunu ise interaktif gizemli bir roman olarak düşünebilirsiniz.

Fiyatı: 3,99 dolar

iOS’ta

 

6. Star Command

Farklı uzaylı sınıflarıyla  ittifaklar oluşturun. Dünyayı gelebilecek saldırılardan koruyarak; bilinen veya bilinmeyen galaksilerde aramalarınızı  tamamlayın.

Bilim kurgu meraklılarına tavsiye edilen oyun ile tanışmak için ‘Kolay’ seçimde başlanması önerilirken; diğer zorluk seçenekleri gerçek bir mücadeleyi sunuyor.

Fiyatı: 2,99 dolar

iOS’ta ve Android’te

 

7. rymdkapsel

Star Command oyunu, geminizi ve ekibinizi özelleştirmenize imkân tanırken; rymdkapsel, üzerinde daha düşünülmüş stratejiye benzer bir sona sahip.

Bu oyun daha çok uzay istasyonu kurmak için kaynak yönetimi, uzaylı saldırılarına karşı koyabilmek için verimlilik kullanımı hakkında.

Minimal tasarım ve müziğiyle birlikte rymdkapsel, oyun anlayışına farklı bir yaklaşım getiriyor.

Fiyatı: 3,99 dolar

iOS’ta ve Android’te

 

8. Deus Ex: The Fall

RPG oyunu meraklılarının ilgisini çeken oyun, mobil platformda ne kadar mümkün olduğunu gösteriyor.

Konsolda oynanan versiyonuna rakip oyun, insan nüfusu artışının, şüpheli olayların ve ikilemlerin olduğu distopyan bir dünyaya geri götürüyor.

Oldukça küçük boyuttaki elektrik santrali içinde yer alsanız da gerçeğin izini sürebilirsiniz.

Fiyatı: 6,99 dolar

iOS’ta

 

9. Heads Up

Mobil oyunlarda en heyecanlı trendlerden biri de geliştiricilerin akıllı telefonda yer alan (built-in) özellikleri kullanmak üzere yaratıcı yollar bulmaları.

Heads Up, cihazınızın harekete duyarlı özelliklerinin iyi bir şekilde kullanmanızı sağlıyor. Oyunla ilgili olarak, Tabu oyununa benzerlik taşıdığı düşünülüyor.

Fiyatı: 0,99 dolar

iOS’ta ve Android’te

 

10. Ridiculous Fishing

Adından da anlaşılacağı üzere balık tutma ile ilgili (fishing) oyunun Mashable’de yer alan listede oldukça saçma olduğu ( ridiculous) özelliğine değiniliyor.

Cihazınızı hareket ettirerek; suda mümkün olduğunca derine gitmesini sağlayın. Daha sonra yakaladığınız balığı havaya atın. Bir sonraki adım da bu yakaladıklarınızı vurmak oluyor. Kulağa garip gelse de, oyun ile ilgili olarak tamamen bağımlılık yaratan bir oyun olduğu söylenebilir.

Ne kadar fazla balık tutarsanız; daha çok balık yok etmek için daha çok güç elde ediyorsunuz.

Fiyatı: 2,99 dolar

iOS’ta ve Android’te