İŞ DÜNYASI

Erdem Akın Temel | 14.01.2022 - 11:25

Second Life’ın yaratıcısı, ilk metaverse şirketi olarak anılan Linden Lab’e geri dönüyor

Metaverse fikrini yirmi yıl önce gerçekleştiren Rosedale, kurucusu olduğu şirkete stratejik danışman olarak dönüyor.

Philip Rosedale, 1999 yılında Linden Lab’i kurduktan sonra Second Life adlı oyunu yaratarak şaşırtıcı bir başarı elde etmiş; kariyerine 2013 yılında kurduğu High Fidelity adlı uzaysal ses şirketinde devam etmişti. Rosedale’in kurucusu olduğu ve Second Life’tan dolayı ilk metaverse şirketi olarak anılan Linden Lab’e stratejik danışman olarak geri döneceği açıklandı. Second Life, henüz 2000’li yılların başında dijital kimlikler, sanal gayrimenkul, dijital ekonomiler ve çevrimiçi çok oyunculu ekosistem fikri ile devrim yaratmıştı. Dolayısıyla, Meta başta olmak üzere pek çok şirketin metaverse kurma amacıyla yola çıktığı günümüzde Rosedale’nin bu fikirler ile Linden Lab’i yaklaşık 20 yıl önce bir hayli ileri taşıdığı söylenebilir.

Linden Lab tarafından yapılan basın açıklamasında kimsenin Second Life kadar gelişkin bir sanal dünya yaratamadığına değinen Rosedale, Big Tech olarak anılan büyük teknoloji şirketlerinin reklam geliri elde etmek üzerine kurulu ve insanların davranışlarını etkileyen platformları üzerinde metaverseler kurmak için yola çıktıklarını ve sanal gerçeklik (VR) gözlükleri dağıttıklarını, fakat bu tür yaklaşımların tek bir dijital ütopya yaratamayacağını söylerken, Second Life’ın pozitif, hayatı zenginleştiren bir deneyim yarattığını ve bu deneyim üzerinden abonelik temelli başarılı bir iş modeli ile yola devam ettiğini söyledi. Rosedale, metaverse konusunda ayrıca, “Sanal dünyalar distopyalar olmak zorunda değiller” dedi.

Meta gibi şirketler kendi metaverselerini yaratmak için yola koyulurken tüm bu süreci eleştirel bir bakış açısıyla izleyen Rosedale, metaverse için yola koyulan şirketlerin reklam temelli gelir modellerine ve çevresel etkilerinden dolayı Bitcoin madenciliğine karşı.

TechCrunch, Rosedale’nin halihazırda Linden Lab’in yönetim kurulu başkanı olan Brad Oberwager ile iletişimde olduğuna değinirken, High Fidelity’nin Linden Lab’e yatırım yapmasının ardından tekrar Linden Lab’e dönen Rosedale’nin stratejik danışman olarak büyük bir görevi üstleneceğinin altını çizdi. Linden Lab her ne kadar 20 yıldır Second Life adlı oyunu ile halihazırda gelişkin bir sanal dünya deneyimini sunuyor olsa da rakipleri arasında bu alana büyük yatırımlar yapan Roblox, Meta, Epic Games gibi şirketler var.

Kaynak: Second Life’s creator is returning to advise the original metaverse company – TechCrunch