Skip to main content

Bir bilirkişi tarafından açılan dava, Meta’nın bir tekel olduğu ve adil olmayan şartları dayattığı iddialarını da içeriyor.

Bir bilirkişi, Facebook’un İngiltere’de yaşayan 44 milyon kullanıcısının verilerini rekabet yasasını ihlal eder bir şekilde kendi yararına kullandığı iddiasıyla bir hukuk firması ile anlaşarak Meta’ya 2,3 milyar poundluk (3,1 milyar dolar) dava açtı.

Rekabet hukuku uzmanı Dr. Liza Lovdahl Gormsen tarafından açılan dava, Innsworth adlı bir hukuk firması tarafından destekleniyor. Innsworth’un davalar sonucu elde edilen kazançlardan pay almak amaçlı bu tür davaları desteklediği biliniyor. Gormsen ve Innsworth’un iddiası, kullanıcılar her ne kadar Facebook’a bir ödeme yapmasalar da önemli verilerini şirkete teslim ettikleri yönünde.

Gormsen, yaptığı bir açıklamada, Facebook’un kullanıcı verilerini kazanç elde etmek için kullandığını ve bu kullanım karşılığında kullanıcıların zararını karşılamadığını, onlarla anlaşma yoluna gitmediğini belirtti. Gormsen ayrıca, kullanıcıların şartları kabul ettiklerine dair bir butona tıklamalarının durumu adil kılmadığı görüşünde.

Facebook’un İngiltere’de yaşayan insanların arkadaşları ve akrabaları ile iletişim kurmak için kullanabilecekleri tek platform haline geldiğini söyleyen Gormsen, Meta’nın Facebook’un yanı sıra Instagram ve WhatsApp ile kullanıcıları kendi ekosistemine hapsettiğini ve piyasadaki baskın pozisyonunu adil olmayan şartları dayatarak kötüye kullandığı iddia ediyor.

Gormsen ve Innsworth’un takip ettiği bu dava, 2015 yılının Ekim ayından 31 Aralık 2019 tarihine kadar olan bir zaman aralığında yaşananları kapsamakta. Facebook kullanıcıları adına açılan toplu davanın davacıları arasından ayrılmak isteyen kullanıcıların süreçte yer almama seçenekleri bulunuyor.

Dava haberinden sonra açıklama yapan bir Meta sözcüsü, insanların Meta’nın servislerine hayatlarına değer kattıkları gerekçesiyle ücretsiz olarak ulaştıklarını, hangi verileri kimlerle paylaştıklarına dair kontrolü ellerinde tuttuklarını ve Meta’nın bu kontrolü sağlayabilmek için gerekli araçlara önemli yatırımlar yaptığını söyledi.

Kaynak: Meta hit with $3.2 billion class action suit over alleged exploitation of UK Facebook users – Engadget