Skip to main content

Çıkışının üstünden 20 yıl geçen metaverse oyunu Second Life mobil cihazlara geliyor.

Uzun bir süredir metaverse hakkında konuşup duruyoruz. Ama bundan yaklaşık yirmi yıl önce, Second Life adlı oyunun milyonlarca kullanıcının sanal dünyalara katılmasına izin verdiğini biliyor muydunuz?

Ars Technica’nın haberine göre Second Life’ın geliştiricisi Linden Labs, oyunun mobil bir versiyonunu geliştirdiğini ve beta sürümünün bu yıl bitmeden kullanıcılarla buluşacağı açıkladı.

Second Life’ın topluluk forumunda yayımlanan bir YouTube videosunda mobil uygulamayla ilgili bazı ayrıntılar açıklandı. Unity kullanılarak geliştirilen mobil uygulamanın, iOS ve Android cihazlara dağıtımının sorunsuz bir şekilde yapılacağı ifade ediliyor. Karakter ve çevre görüntülerinin de yer aldığı videoda, Linden Labs’in mobil cihazlarda masaüstü oyundaki gibi bir deneyim sunmayı hedeflediği söyleniyor.

Facebook henüz geniş kitleleri metaverse konusunda ikna edemese de şimdiye kadar 73 milyon hesap Second Life’a katılmış durumda. Pandemi döneminde, oyunun çıkışının üstünden 17 yıl geçtikten sonra, aktif kullanıcı sayısı 900 bine kadar çıktı. Linden Labs’in 2020’de Vice’a yaptığı açıklamaya göre; oyundaki sanal etkinlikler arasında canlı konserler, alışveriş fuarları, hayran fuarları, kitap ve şiir okumaları, akademik dersler, defileler ve sanat fuarları yer alıyor.

Linden Labs, Sansar adlı oyununun sanal gerçeklik versiyonu için çalışmalarını 2020’de sonlandırmış ve haklarını satmıştı. Böylece nakit akışı yeniden artıya geçen şirket, VR başlıklarının tahmin edildiği kadar hızlı benimsenmediğine dikkat çekmişti. Bu nedenle şirketin Second Life’ı mobil cihazlara getirmesi mantıklı. Ancak bunca zamandan sonra insanların Second Life ile ilgilenmeye devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek.

Kaynak: The 20-year-old metaverse game ‘Second Life’ is getting a mobile app – engadget