Uncategorized

DigitalAge | 13.05.2013 - 14:12

Samsung’un ilk 5G’yi test ediyor

mmWave Mobil Teknolojisi ile bir film 1 saniyede indirilebilecek Dünyada merakla 4G teknolojisinin gelmesi beklenirken; Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un daha da hızlı 5G üzerinde çalıştığı haberleri duyuldu. Kore’nin Yonhap Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre; Samsung, 1Gbps hızla kendi 5G ağını geliştirdi. Ve oldukça hızlı olan bu veri hizmetini 2020 yılında geçirmeyi planlıyor. İlk 2G sistemi […]

mmWave Mobil Teknolojisi ile bir film 1 saniyede indirilebilecek

Dünyada merakla 4G teknolojisinin gelmesi beklenirken; Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un daha da hızlı 5G üzerinde çalıştığı haberleri duyuldu.
Kore’nin Yonhap Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre; Samsung, 1Gbps hızla kendi 5G ağını geliştirdi. Ve oldukça hızlı olan bu veri hizmetini 2020 yılında geçirmeyi planlıyor. İlk 2G sistemi 1992 yılında oluşturulmuştu, 3G 2001 yılında ve 4G de 2012 yılında sunuldu. Samsung’un 5G için 2020 hedefi gerçekçi görünüyor. 
PC Advisor’un haberine göre; yeni kablosuz ‘mmWare Mobile Technology’ (milimetrik dalga teknolojisi) kullanıcıların veri akışına 4G’ye göre daha hızlı giriş yapabilmesine imkân tanıyacak. Samsung’a göre bir filmi indirmek neredeyse 1 saniyeden daha kısa bir süre içinde gerçekleşecek. 
Dünyanın ilk uyarlamalı (adaptif) vektör alıcısı teknolojisi
Samsung, şirket blogunda başarılı bir şekilde dünyanın ilk uyarlamalı vektör alıcısı teknolojisini geliştirdi. Buna göre cep telefonu ile kurulan iletişim için milimetrik dalga Ka bandları kullanılıyor.
Samsung’a göre yeni teknoloji, mevcut 4G ağ bağlantılarından yüzlerce kez daha hızlı olarak veri aktarımını sağlayacak. 
Şu anda resmi olarak 5G için telekomünikasyon standartlaşma protokolü bulunmuyor. 
Samsung’un yeni uyarlanabilir dizi alıcısı teknolojisi, milimetrik dalga bandında veriyi 28 GHz frekansında, 1,056 Gbps’ye kadar çıkan hızda aktarabiliyor.