Uncategorized

DigitalAge | 13.05.2013 - 16:14

iTunes kullanıcıları yıllık 40 dolar harcıyor

iTunes’in ilk çeyrekte elde ettiği sonuçlara ilişkin bulgular paylaşıldı. Buna göre son çeyrekte iTunes’ta yüzde 32’lik bir büyüme yaşandı.  asymco.com‘un haberine göre; iTunes’in çeyrek dönem gelirleri 4 milyar dolara ulaştı. Ve şirkete göre yıllık 16 milyar dolara ulaşan bu oran sürdürülebilir konumda. İçerik, ‘yazılım’ ve ‘hizmet, lisanslama ve diğer gelirler’ olarak üç başlık altında incelenen […]


iTunes’in ilk çeyrekte elde ettiği sonuçlara ilişkin bulgular paylaşıldı. Buna göre son çeyrekte iTunes’ta yüzde 32’lik bir büyüme yaşandı. 
asymco.com‘un haberine göre; iTunes’in çeyrek dönem gelirleri 4 milyar dolara ulaştı. Ve şirkete göre yıllık 16 milyar dolara ulaşan bu oran sürdürülebilir konumda.
İçerik, ‘yazılım’ ve ‘hizmet, lisanslama ve diğer gelirler’ olarak üç başlık altında incelenen gelirlerinde değişimler grafiğe aktarıldı.  Buna göre içerik gelirlerinde 2,1 milyar dolardan 2,4 milyar dolara artış gözlendi.  
Gelir büyümesinde ise şaşırtıcı biçimde değişiklik görülmedi. Son 6 yıldan daha fazla süre içinde ortalama her çeyrekte yüzde 29 artış oranı gözlendi. 
119 ülkede ulaşılabilir müzik uygulamasında şu anda 35 milyon şarkı bulunuyor. Toplam sayısı 60 bini bulan filmler 109 ülkeden ulaşılabiliyor. iBookstore’lar ise dünya nüfusunun yüzde 90’ınını oluşturan 155 ülkede mevcut. iOS geliştiricileri 350 bini iPad için yapılan 850 binden fazla iOS uygulaması oluşturuldu. 
Şirket, her saniyede 800’ün üzerinde uygulamanın indirildiği bilgisini paylaştı.
Uygulama geliştiricilerine ise App Store’dan yapılan satışlar için 9 milyar doların üzerinde bir ödeme yapıldı. 
Araştırma firması Canalys’a göre, birinci çeyrekte iTunes App Store’dan yapılan satışların, dünya çapındaki tüm uygulama satışlarının yüzde 74’ünü oluşturuyor. 
iOS uygulamaları yıldan yıla gelirlerini ikiye katlıyor. 
Mart ayında iTunes, 500 milyon kullanıcıya ulaştıklarını bildirdi. Bu bakımdan iTunes kullanıcılarının yılda yaklaşık 40 dolar ödüyor olduğunu düşünebiliriz.