Skip to main content

Samsung’un, Google ile yaşanan gelişmelerinden dolayı yeni telefon sevkiyatlarını durdurduğu ileri sürülmüştü. Samsung Türkiye’den söz konusu iddia hakkında resmi açıklama geldi.

Türkiye Rekabet Kurumu, Google‘a 93 milyon TL’lik ceza keserek, verdiği kararda Google’ın mobil işletim sistemi, uygulama ve hizmetler alanındaki uygulamalarının ve şirketin mobil cihaz üreticiyle yaptığı sözleşmelerin Rekabet Kanunu’na aykırı olduğunu açıklamıştı. Google’ın Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modellerine lisans desteği veremeyeceği iddialarına yanıt vermesinin ardından Rekabet Kurumu da açıklama yapmıştı. Bu gelişmelerden sonra medyada çıkan haberlerde Samsung’un, Türkiye’de yeni telefon sevkiyatını durdurması ve yapacağı lansmanları ertelemesi gündeme geldi. Samsung’un Türkiye’ye yeni cihaz sevkıyatını durdurduğu iddiasına ilişkin açıklaması şöyle:

“Samsung Electronics olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerin yasalarına göre ticari faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Türkiye’de Rekabet Kurumu’nun Google’ın faaliyetleri ile ilgili aldığı kararı ve bununla ilgili süreçleri yakından takip ediyoruz. 2020’de çıkacak yeni Galaxy ürünleri ile ilgili Türkiye’deki lansman çalışmalarımıza ve planlamalarımıza devam ettiğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Rekabet Kurumu tarafından yürütülen süreçle ilgili gelişmelere göre kullanıcılarımızı ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.”