Skip to main content

Türk Telekom ve Google’ın yaptığı anlaşmayla Google sunucularının Türkiye’ye geleceği iddia edildi.

Türk Telekom ve Google‘ın 16 Aralık Pazartesi günü anlaşma imzaladığı öğrenildi. Habertürk’ten Necdet Çalışkan‘ın haberine göre  geçen ay Facebook’un sunucularını Türkiye’ye getirmek için çalışmalara başlayan Türk Telekom, şimdi de Google ile anlaşmaya vardı.

Google sunucuları 8 ayrı merkezde kurulacak

Türk Telekom’un yaptığı anlaşmayla birlikte Google sunucularının Türkiye’ye geleceği belirtildi. Teknik inceleme çalışmalarının 8 ayrı merkezde yapıldığını ve Google sunucularının bu alanlarda kurulacağını belirtelim. 2020’de başlayacak kurulum çalışmalarının önemli avantajları bulunuyor. Yapılan anlaşmayla birlikte, Google’ın Türkiye’deki internet trafiğinin 2020 yılında yüzde 50’si Türkiye’de kurulacak olan sunuculardan yönetilecek ve bu oran 2020 sonrasında yüzde 80’e çıkarılacak.

Facebook’un sunucuları da, daha hızlı ve yüksek kalite için Türk Telekom’un İstanbul Ataköy merkezi üzerinden devreye alınmaya başlanmıştı. Bu kapsamda Google’da olduğu gibi Facebook için de 8 merkezde sunucu kurulumu gerçekleştirilecek.

Facebook ve Google trafiğinin Türkiye’deki sunuculardan elde edilmesiyle kullanıcılar daha az gecikme hissedecek ve bu platformların servislerine daha hızlı ulaşabilecek. Bununla beraber yurt dışı kaynaklı siber saldırılardaki risklerin azaltılması hedefleniyor.

Kaynak: Habertürk