Skip to main content

Informa Telecoms & Media  Baş Analisti Malik Saadi, dünyanın ilk Windows 8 telefonu olan Samsung ATIV S’I yorumluyor. Samsung, dünyanın ilk Windows 8 (WP8) akıllı telefonu olan Samsung ATIV S’i…

Informa Telecoms & Media  Baş Analisti Malik Saadi, dünyanın ilk Windows 8 telefonu olan Samsung ATIV S’I yorumluyor.
Samsung, dünyanın ilk Windows 8 (WP8) akıllı telefonu olan Samsung ATIV S’i piyasaya sürdü. 
Cihaz, piyasadaki en yüksek yazılım özellikleriyle donatılmış, çift çekirdek işlemciyi de içeren HD görünüm, yüksek kart kapasitesi ve en yüksek bağlantı çözümleriyle şık bir tasarıma sahip.
Bu telefonu üretmek için yapılan yatırım, Samsung’un Windows telefonu ciddiye aldığını ve Güney Koreli devin geçen yıllar içinde benimsediği multi-OS stratejisine dönüş yaptığını gösteriyor.
WP8’in özelliklerine daha yakından bakılırsa, bu özelliklere sahip cihazlar düşünüldüğünde, donanım tarafındaki farklılığın zor olacağı görünüyor. Bu demek oluyor ki, bütün WP8 cihazları, benzer donanımla (çok çekirdekli işlemci, aynı ekran boyutu ve kalitesi, benzer bellek kapasitesi ) birlikte gelecek. 
WP8 tarafından yapılandırılan bir dizi cihazın, çeşitli üreticiler tarafından bu yılın son çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenecek. 
ATIV, cep telefonları için yüksek hızda  kablosuz iletişimin standardı olan LTE’yi desteklemiyor. Bu durum, teknolojinin yerleşik hale geldiği ABD, Japonya, Güney Kore ve Batı Avrupa’nın bazı bölgelerini dahil eden piyasalardaki başarısını kısıtlayabilir. 
Ayrıca, ATIV S’in özellikler veya hizmetler bazında, bu telefonun özel uygulamalarla (imaj işlemcisi, müzik, navigasyon, vb.) farklılaşabildiğine dair herhangi bir kanıt bulunmuyor. 
Bu durum, fiyatın önemli bir farklılaşma sağlayacağını düşündürüyor.