Skip to main content

Samsung’un yapay insan projesi Project NEON’u CES 2020’de duyurdu.

Samsung, Project NEON ismi verilen çalışmayla birlikte insana oldukça benzeyen robotlar geliştirdi. Samsung tarafından desteklenen STAR Labs‘te geliştirilen robotlar için “yapay insanlar” tanımlaması yapılıyor. Projenin ismi ise, dijital ortamda tıpkı gerçek bir insan gibi görünen ve duygularını gösteren “Neon” avatarından alıyor.

Samsung’un yapay insan projesi NEON tanıtıldı

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES’te sürprizler birbiri ardına açıklanırken, Samsug da sıra dışı ancak gelecekte olağan olarak değerlendirilebilecek ürün ve projeleri duyurdu. Etkinlikte Samsung‘un desteklediği STAR Labs tarafından geliştirilen yapay robotlar tanıtıldı. Gelecek yıllarda bu robotların insanlara yardımcı olarak işlerde çalışması öngörülüyor. “R3” olarak isimlendirilen çalışma, yani Türkçede Gerçeklik, Gerçek Zaman ve Tepkisel anlamlarına gelen Reality, Realtime ve Responsive kelimelerini temsil ediyor. Neon’un zekâ, öğrenme, his ve bellek konularında ise devreye SPECTRA platformu giriyor.

Samsung’un insansı robotlarının;  temsilci, finans danışmanı, sağlık çalışanı ve resepsiyonist gibi işlerde çalıştırılması planlanıyor.