Skip to main content

Diş tedavilerinde yeni teknolojilerin kullanımı özellikle fobi ile gelen hastalar için yeni bir deneyim sunarak, hasta hekim iletişimini kolaylaştırıyor.

Yeni teknolojilerin sağlık alanında giderek daha yoğun bir şekilde kullanılması sektör açısından son derece önemli. Son dönemde özellikle diş hekimliği alanında sunulan teknoloji ve inovasyon odaklı çözümler hem hastaların hem de doktorların yüzünü güldürüyor.

Dijital diş hekimliğinden ne anlamalıyız? Neleri kapsıyor?
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her sektörde olduğu gibi diş hekimliğinde de büyük değişimler yaşandı ve yaşanmaya hızla devam ediyor. Endüstrinin diş hekimliğine armağanı olan çeşitli sistemler sayesinde uygulanan tedavilerin kalitesi arttığı gibi hastalar için de oldukça konforlu hale geldi. Artık dijital sistemler sayesinde iğne yerine dijital anestezi, silikon ölçü yerine özel kameralarla dijital 3D ölçü, elde teknisyenler tarafından yapılan porselen dişler yerine CAD/CAM sistemleri ve 3D yazıcılar ile üretilen seramik dişler mevcut. İmplant prosedürlerinde ise navigasyonlu implant yöntemleri ile dijital diş hekimliği yine karşımıza çıkıyor. Kısacası dijitalin desteğinden faydalanıldığında tüm prosedürler hem daha kolay, hem daha başarılı, hem de hastalar için konforlu hale geliyor diyebiliriz.

DentGroup kullandığı hangi teknolojiler açısından sektördeki rakiplerinden ayrışıyor? Ar-Ge’ye ne kadar yatırım yapıyor?
DentGroup Türkiye’nin ilk dijital diş laboratuvarı olan DentLab yatırımı ile tüm kliniklerine bu yöntemlerle tedavi desteğini sağlıyor. DentLab’da dijital diş hekimliği konseptini tam anlamıyla uygulayabilmek adına çok yüksek teknolojili yatırımlar mevcut. Kliniklerde ise dijital anestezi cihazları, dijital ölçü alma sistemleri, ağız içi kameralar ile estetik tedavilerin başarısını yüksek oranda artıran fotoğraf stüdyoları entegre edilmiş durumda. DentLab ile koordine bir şekilde yapılan dijital gülüş tasarımıyla da bireylerin yüz özelliklerine göre dudak yapısıyla da uyumlu özel bir diş tasarımı yapılabiliyor.

Dijital diş hekimliği konsepti tedavilerle sınırlı kalmıyor; tedavi sonrası da dijital diş hekimliği için oldukça önemli. DentApp adındaki mobil uygulamamız ile hastalarımız tüm kişisel tedavi süreçlerini, reçetelerini, dijital röntgenlerini, ödeme ve randevu bilgilerini, en yakın klinik iletişimi bilgilerini rahatlıkla görebiliyor. Android ve iOS’lar için hazırlanan bu uygulama tüm akıllı telefonlarda kullanılabiliyor.

Teknolojinin diş tedavilerde pek çok faydası var ancak sizce temelde hekimlerin işini kolaylaştırma adına en temel faydası nedir?
Temelde iki büyük avantajdan söz edebiliriz; birincisi, özellikle bir fobiyle gelen hastalar için yeni bir deneyim sunarak hasta-hekim iletişimini kolaylaştırmak, dijital anestezi ve dijital ölçü sistemleri bu noktada büyük avantaj oluşturuyor. İkincisi ise genel anlamda tedavilerin hem daha kaliteli hem de daha az yorularak ve keyif alınarak yapılabiliyor olması diyebiliriz.

Hastaların memnuniyetlerini artırma ve deneyimi iyileştirme açısından DentGroup’un sunduğu yenilikler neler?
DentGroup’a ilk defa gelen birisi ilk önce belki daha önce hiç görmediği, kendi ağız içinden alınan görüntülerle sorunları bizzat görür. Bu görüntüler ve röntgenler hastanın dosyasına yüklenir. Bulut tabanlı çalışan DentGroup altyapısı sayesinde hastalar bu bilgi ve görüntülere DentApp üzerinden her an ulaşabilir ve hekimiyle iletişim kurabilir. Dijital anestezi cihazlarının güncel tutulması, protetik işlemlerin CAD/CAM sistemleri ile yapılması, implant yerleşiminin rehberli yöntemle doğru pozisyonlandırılması gibi teknolojik avantajlar nihai olarak hasta deneyimini iyileştirerek memnuniyeti artırır.

Peki çalışan memnuniyeti? DentGroup hem kendi doktor kadrosunun memnuniyeti hem de sektördeki kaliteyi artırma adına neler yapıyor?
Öncelikle kliniklerimizde ekipmanların son teknoloji ürünler olması ve sürekli geliştirilen sistemlerle hekimlerimizin işini daha konforlu ve severek yapmasını sağlıyoruz. Bunun için DentGroup Academy çatısı altında aylık eğitimler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca hekimlerimizin çeşitli kurs ve kongrelere katılımında maddi avantajlar sağlayarak teşvik ediyoruz. Tüm kliniklerimizde özel fotoğraf stüdyoları var. Hekimler hem yaptığı işleri çok iyi şekilde belgelerken hem de sektörde daha iyisini yapabilme adına rekabet de oluşturuyor. DentLab ise dijital iş akışını sorunsuz şekilde hem daha kolay hem de daha hızlı tamamlayarak sektöre örnek olmakla beraber hekimlerimize büyük avantaj ve güç sağlıyor.

3D boyutlu yazıcılardan gelişmiş bilgisayar sistemlerine hangi teknolojiler diş hekimliğinin geleceğinde başrol oynayacak?
3D yazıcılar ve en iyi tarama cihazları DentGroup için vazgeçilmez. Özellikle dijital gülüş tasarımı yöntemlerinde yapay zekanın ileride başrol oynayacağını düşünüyoruz. Bunların yanı sıra önem verdiğimiz diğer konulardan biri de çalışan ve hasta memnuniyeti odaklı Dentsoft yazılım sistemimizdir. Bu yazılım sayesinde diş hekimliğinin hizmet sektöründe önemli bir pay alacağını düşünüyoruz.