CİHAZLAR

Digital Age | 01.04.2022 - 12:27

Samsung-iFixit işbirliğiyle cihazlar evde tamir edilebilecekler

iFixit üzerinden parça satışı ve bilgilendirme yapacak olan Samsung, kullanıcılarının cihazlarını evlerini tamir edebilmelerini amaçlıyor.

Samsung, kullanıcılarının cihazlarını kendilerinin tamir edebilmeleri için iFixit ile bir iş birliğine gidiyor. Bu iş birliği, cihaz parça satışının yanı sıra cihazların nasıl tamir edilebileceklerine dair yönergelerin dağıtımını da içeriyor. Bu yaz başlayacak olan “kendin tamir et” programı, ilk etapta Galaxy S20, Galaxy S21 ve Galaxy Tab S7 Plus gibi popüler cihazları kapsayacak.

Review Geek’in haberine göre, Samsung cihaz kullanıcıları ilk etapta cihazlarının ekranlarını, arka cam yüzeylerini ve şarj girişlerini değiştirebilecekler. Cihazlardan çıkan parçaları ise geri dönüşüm için Samsung’a iletebilecekler.

iFixit, geçtiğimiz yıl, Microsoft, Steam Deck ve Motorola ile benzer anlaşmalar yaparak parça satışlarına başlamıştı. Geçtiğimiz yıl benzer bir hamle yapan Apple’ın programının ise iFixit ile bir bağı bulunmuyor.

Öte yandan, şirketlerin cihazları tasarlarken de tamir edilebilirliklerini düşünmeleri gerekiyor. Örneğin, cihazların tamir edilebilirliklerini de derecelendiren iFixit’in bu konuda Samsung Galaxy S22’ye 10 üzerinden 3 puan vermesi, bu cihazın tamirinin kullanıcılar tarafından yapılmasının bir hayli zor olduğu anlamına geliyor.

Kaynak: Samsung Teams Up With iFixit to Help You Repair Galaxy Phones at Home – Review Geek