Skip to main content

MWC 2018 bugün kapılarını misafirlerine açsa da Samsung’un merakla beklenen yeni Galaxy telefonları S9 ve S9+ dün tanıtıldı. Yeni Galaxy serisi ışığa göre otomatik ayarlanabilen değişken diyaframlı kamerası ve duygularınızı kişiselleştirilmiş bir şekilde ifade etme imkanı sağlayan AR Emojiler ile dikkat çekiyor.

Bugün başlayan Mobil Dünya Kongresi öncesinde bazı teknoloji firmaları en son teknolojilerinin tanıtımı için gerçekleştirdikleri etkinliklerle basının ve teknoloji severlerinin karşısına çıktılar. Bu firmalardan biri de Samsung oldu. Samsung dün gerçekleştirdiği lansman ile yeni amiral gemileri Samsung Galaxy S9 ve S9+’u tüketiciyle tanıştırdı. Yeni Galaxy serisi için söylenecek çok fazla şey olsa da ilk dikkat çeken özellikler kuşkusuz resim, video ve emojileri kişiselleştirerek hareketli olmalarını sağlayan Artırılmış Gerçeklikli Emojiler (AR Emoji), saniyede 960 kare çekebilen ultra ağır çekim özelliği ve düşük ışıklarda kaliteli fotoğraf kalitesini sağlayan kamera oldu.

Kamera ile ilgili detaylara girmeden önce S9’un lansmanda da oldukça fazla ilgi çeken ses kalitesine dikkat çekmekte fayda var. Galaxy S serisinin yeni modelleri, AKG tarafından geliştirilen stereo hoparlörüyle birinci sınıf ses kalitesi sunmak üzere tasarlandı. Galaxy S9 ve S9+ bunun yanında 360 derece ses etkisi veren Dolby Atmos’u da destekliyor. Sonsuz Ekran tasarım anlayışını S9’da da sürdüren Samsung’un yeni Galaxy serisinde sunduğu ayarlanabilir kontrast iyileştirme özelliği sayesinde cihazlar doğrudan gün ışığı altında bile rahatça kullanılabiliyor. Samsung’un yeni SmartThings uygulamasını destekleyen ilk cihazlar olan Galaxy S9 ve S9+ modelleri, internete bağlanan akıllı cihazları yöneten komuta merkezi görevini üstleniyor. Gelin şimdi Galaxy S9’un bir önceki modele kıyasla gerçek anlamda fark yarattığını düşündüğümüz kamera özelliklerine göz atalım. Öncelikle Galaxy S9 ve S9+’ın 12 kareyi bir araya getirebilen özel işlemci gücüne ve hafızasına sahip kamerası şu özelliklerle öne çıkıyor. Diğer detaylar şöyle;

• Ultra Ağır Çekim: Seçilen karedeki hareketi tespit ederek kaydı otomatik olarak başlatan Hareket Algılayıcı özellikli kamera, saniyede 960 kare çekebiliyor. Kullanıcılar, 35 farklı seçenek arasından fon müziği ayarlayıp, istediği sosyal medyada paylaşabiliyor.

• Üstün Düşük Işık Performansı: Samsung’un Çift Diyafram Açıklığı (F1.5 – F2.4) karanlık ortamlarda daha fazla ışığın; fazla aydınlık ortamlarda ise daha az ışığın içeri girmesini sağlayarak berrak ve canlı fotoğrafların çekilmesini sağlıyor.

• Artırılmış Gerçeklikli Emojiler (AR Emoji): AR Emoji, veri-tabanlı bir makine öğrenimi algoritması kullanıyor. Bu algoritma, kullanıcının 2 boyutlu görüntüsünü analiz ederek ve 100’den fazla yüz ifadesi ile karşılaştırarak göz kırpması, kafa sallama gibi ifadeleri taklit eden 3 boyutlu bir model oluşturuyor. AR emoji gerçek hayattaki duyguları istenilen uygulamada paylaşılacak formatta emojilere dönüştürüyor.

• Bixby: Samsung’un kameraya entegre edilen akıllı platformu artırılmış gerçeklik ve derin öğrenme tekniklerini kullanarak kullanıcının çevresi hakkında yardımcı bilgiler sağlıyor. Bixby, gerçek zamanlı nesne algılama ve tanıma özelliği sayesinde kameranın odaklandığı görüntüye ilişkin bilgi üretiyor. Canlı Çeviri özelliği ise, kullanıcıların yabancı dillerdeki ifadeleri anında Türkçe’ye çevirmesine veya Türkçe ifadeleri yabancı dillere çevirmeye imkan veriyor.

Göz taraması ve yüz tanıma teknolojilerinin gücü bir araya geldi

Samsung’un vazgeçilmez hale getirdiği IP68 suya ve toza dayanıklılık, hızlı kablosuz şarj ve benzeri altın standartlar; Galaxy S9 ve S9+ ile bir adım öteye taşındı. MicroSD kart desteğini 400 GB gibi üst düzey bir seviyeye taşıyan yeni Galaxy S serisi cihazlar, bu büyüklükteki veriyi en gelişmiş savunma seviyesindeki güvenlik platformu olan Knox 3.1 ile koruyor. Akıllı Tarama özelliği ise göz taraması ve yüz tanıma teknolojilerinin gücünü bir araya getiriyor. Samsung’un altın standartlarından Güvenli Klasör’de kullanıcıların verilerini ilave bir katman oluşturarak koruyor.

Türkiye lansmanı Mart’ın 3. haftası olabilir

Samsung Galaxy S9 ve S9+, 25 Şubat 2018 tarihinden itibaren shop.samsung.com/tr adresinden ön satışa sunuluyor. Mart ayı ortasında ise, Gece Siyahı, Titanyum Grisi ve yeni Leylak Moru renk seçenekleriyle tüm yetkili satış noktalarında kullanıcı ile buluşacak.

64GB’a sahip Galaxy S9’un fiyatı 4.599 TL olurken, 64GB, 128GB ve 256GB seçeneklerini sunan Galaxy S9+ ise sırasıyla 5.199 TL, 5.399 TL ve 5.699 TL’den kullanıcı ile buluşuyor. Galaxy serisinin yeni cihazlarına eski telefonlarını geri vererek sahip olmak isteyenler ise belirli üçüncü taraf satış noktalarından, eski telefonlarını vererek 4.000 TL’ye kadar indirim hakkı kazanabilecek[5]. 26 Şubat – 22 Mart tarihleri arasında geçerli kampanya ile de, Galaxy S9 ve S9+ satın alanlar, shop.samsung.com/tr’de mobil aksesuar alımlarında geçerli olan 400 TL’lik hediye çeki kazanacak.

Samsung Galaxy S9 ve S9+ tanıtımı sırasında cihazın Türkiye ayağı konusunda görüşlerini aldığımız Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen’e göre yeni Galaxy’lerin Türkiye lansmanı Mart’ın 3. haftası gibi planlanıyor.