CİHAZLAR

DigitalAge | 23.01.2017 - 17:28

Samsung, Galaxy Note 7’nin patlama nedenini açıkladı!

Samsung, Note 7 soruşturmasını tamamladı. Note 7’nin patlama sebebi haberimizde…

Samsung’un geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü başına dert açan telefonu Note 7’nin soruşturmasını tamamladı. Şirket, Note 7’yi piyasaya sürmesinin hemen ardından bataryasında yaşanan sorunlar nedeniyle önce üretimi durdurmuş sonrasından piyasadan tamamen kaldırma kararı almıştı. Yanma ve patlamaya neden olan sorunun kaynağını tespit edebilmek için aylardır devam eden Note 7 soruşturması nihayet sonuçlandı.

Galaxy Note 7 neden patladı?

Samsung, Note 7 soruşturmasını tamamlar tamamlamaz sonucu infografik aracılığıyla kamuoyu ile paylaştı. Araştırma sonucuna göre Note 7’nin patlamasına neden olan iki farklı kusurun bulunduğu belirtildi.

Satıştan sonra ilk geri çağırmaya pilin sağ üst kısmının neden olduğu belirtiliyor. Burada elektrotların normalde düz şekilde durması gerektiğini belirten Samsung, kavisli tasarım nedeniyle negatif elektrotun eğildiğini ve bu nedenle de oluşan kısa devreyle patlamaların yaşandığını belirtiyor.

İkinci geri çağırmanın nedeninde ise pillerdeki izolasyon sorunu yatıyor. Normalde pilin pozitif ve negatif kısımlarının arasında izole bant kullanılıyor ve böylece uçların birbirine değmesi engelleniyor. Ancak kullanılan pillerin birçoğunda izole bantın yer almadığı ve bunun da patlamaları tetiklediği ifade ediliyor. Galaxy Note 7’nin ikinci kez patlama sorunlarıyla karşımıza çıkması cihazın tarihe karışmasına neden oldu.

8 aşamalı güvenlik testi yapılacak

2016 yılında başı dertten kurtulmayan Samsung, güvenlik kontrollerini sıklaştırıyor. Şirket bundan sonra yeni cihazlarında bu konuda herhangi bir sorun yaşanmaması için 8 aşamalı güvenlik testine geçiş yapılıyor. Samsung’un bu yeni testlerle birlikte endüstride standartları belirleyeceği dile getiriliyor.