Skip to main content

Samsung 717 milyon dolarlık yatırımla Hindistan’da dünyanın en büyük cep telefonu fabrikasını açtı.

Samsung dünyanın en büyük cep telefonu fabrikasını açtığını açıkladı. Dün Hindistan’da açılan fabrikayla Samsung, dünyanın en hızlı büyüyen cep telefonu pazarında genişleme planlarını hayata geçirmiş olacak.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi yakınlarındaki bir varoş bölgesi olan Noida’da açılan fabrika sayesinde Samsung, Çin gibi telefon üretim merkezlerinin giderek daha da pahalanması sonucu bu ülkede yatırım kararı aldı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-In’in de katıldığı açılış töreninde Hindistan’ın en büyük ikinci akıllı telefon pazarı olduğu aktarıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Narendra Modi, “Samsung’un 717 milyon dolarlık yatırımı Samsung’un Hindistan’daki iş ilişkilerini güçlendirmeyip aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkilerde de önemli bir role sahip olacak” dedi.

REUTERS

Yılda 120 milyon telefon üretilecek
Samsung yeni fabrikayla Noida’daki üretim kapasitesini iki kat artırarak yılda 120 milyon telefon üretecek. Öte yandan, Samsung’un Hindistan’da 2007 yılından bu yana cep telefonu ürettiğini kaydetmekte fayda var. Firmanın planları arasında Hindistan’da üretilen telefonları ihraç etme planları da var.

Başbakan Modi, elektronik parçaların üretimi için “Make in India” programı kapsamında baskılı devre kartı (PCB) ve kamera parçalarına Nisan ayı başında yüzde 10 ilave ithalat vergisi getirdi. Modi bu kararla ülkede elektronik parça üretimini teşvik ederek, istihdama katkı sağlamayı hedefliyor. Ayrıca Şubat ayında alınan kararla da LCD panellerde yüzde 15, lityum iyon bataryalarda yüzde 10-20 ve şarj adaptörleri, kablolu kulaklıklar ve alıcı ile anten gibi çeşitli cihazlar için de yüzde 5-15 arasında ek vergiler getirildi.

Kaynak: Reuters ve The Economic Times