Skip to main content

Pek çok ülkede devam eden patent davalarının en önemlisi olarak gösterilen ABD davası, mahkemenin “Samsung, Apple’a 1 milyar dolar patent ihlali tazminatı ödeyecek” kararıyla sonuçlandı. Kaliforniya’daki dava öncesinde, Apple’ın Samsung’dan…


Pek çok ülkede devam eden patent davalarının en önemlisi olarak gösterilen ABD davası, mahkemenin “Samsung, Apple’a 1 milyar dolar patent ihlali tazminatı ödeyecek” kararıyla sonuçlandı. Kaliforniya’daki dava öncesinde, Apple’ın Samsung’dan 2,5 milyar dolar, Samsung ise Apple’dan 519 milyon dolar talep ettiği hatırlatılırken, her iki taraf da birbirlerini kendilerine ait patentleri ihlal etmekle suçluyordu.
Davanın sonucuna bakıldığında Samsung kaybetmiş gibi görünse de, analistler Güney Koreli şirketin akıllı cep telefonu piyasasındaki liderliğini sağlamlaştırdığını savunuyor. Bu yıl Nisan-Haziran döneminde 50 milyon cep telefonu satarak Apple’ı ikiye katlayan Samsung, sadece bu dönemde 4,5 milyar dolar kâr elde etti. Samsung’un geçtiğimiz yılki gelirlerinin yüzde 70’ini cep telefonu ve tablet satışları oluşturdu. Samsung’un, Galaxy Tab serisi tabletleri de dava sonunda temize çıkmış oldu. Jüri, Galaxy Tab’ın iPad’i kopyaladığı iddiasını kabul etmedi.
(Kaynak: Hürriyet)