Skip to main content

Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Teknokent’te kripto para madenciliği yapıldığına ilişkin iddialar gündemde.

Yaklaşık 90 bin öğrencinin eğitim gördüğü Sakarya Üniversitesi’nde öğrenci ve eğitimcilerin kullandığı bilgi sisteminde 3 aydır süren yavaşlık ve arıza nedeniyle notlarını ve sınav tarihlerini öğrenmekte zorluk yaşayan çok sayıda öğrenci durumu üniversite yönetimine bildirdi. Gazete Habertürk’ten Ramiz Kaan Oktar’ın haberine göre, konuyla ilgili yapılan araştırmada, üniversitenin tüm sistemlerinin bulunduğu sunucular üzerinden kripto para madenciliği yapıldığı tespit edildi. Ana sunucunun yanı sıra çok sayıda laboratuvar ve ortak kullanım alanlarında bulunan bilgisayarların da sisteme eklenerek kripto para madenciliği yapıldığı iddia edildi.

Sakarya Üniversitesi yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmazken, iddiaların araştırıldığı ve soruşturma başlatılacağı öğrenildi. Yaşanan problemle ilgili olarak daha önce uzaktan eğitim sınavına giren birçok öğrencinin sınavının yarım kalması nedeniyle sınavın tekrarlandığı ve durumun siber saldırı olarak değerlendirildiği belirtildi.

Sakarya Teknokent’te de benzer iddialar
Öte yandan Sakarya Üniversitesi’ne bağlı Teknokent’te de bir şirketin uzun süredir kripto para madenciliği yaptığı ve bu nedenle Teknokent’te bulunan şirketler için hazırlanan kesintisiz güç kaynağının arıza yaptığı öne sürüldü.
Kapasite üzerinde güç çekilmesinden dolayı arıza yapan güç kaynağında parça değişikliği yapıldığı belirtilirken, kripto para madenciliği yapan şirket hakkında soruşturma başlatılmadığı iddia edildi.

2010 yılında faaliyete geçen Sakarya Teknokent’te 15’i öğretim üyeleri tarafından kurulmuş toplamda 66 firma çalışmalarını sürdürüyor. Bu firmaların makine ve tasarımdan tarım teknolojilerine, kimyadan elektroniğe değişen sekiz farklı alanda çalışıyor.

Habere ilişkin Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Teknokent’in görüşlerine başvurduk. Her iki taraftan görüş gelmesi halinde haberimizi güncelleyeceğiz.