Skip to main content

Türksat ile Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, sabıka kaydı olmadığına dair ‘Adli Sicil Belgeleri’ bugünden itibaren eDevlet Kapısı’ndan alınabilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme…

Türksat ile Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, sabıka kaydı olmadığına dair ‘Adli Sicil Belgeleri’ bugünden itibaren eDevlet Kapısı’ndan alınabilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı adına Türksat ile Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü arasında 5 Haziran’da imzalanan protokol kapsamında, sabıka kaydı olmadığına dair ‘Adli Sicil Belgeleri’ bugünden itibaren eDevlet Kapısı’ndan alınabilecek.
turkiye.gov.tr adresli eDevlet Kapısı üzerinden alınacak olan adli sicil kayıt belgelerinde bir barkod numarası da bulunuyor. Edevlet kapısından alınacak belgenin ne için kullanılacağı bilgisi, belgenin geçerliğinde etkili olduğundan, vatandaşlarımızın söz konusu belgeyi alma sürecinde bu bilgileri dikkatlice tanımlamaları gerekiyor.
Tüksat’tan yapılan yazılı açıklamaya göre; eDevlet Kapısı kullanıcıları çıktı alarak bu belgeyi ilgili kurumlarla paylaşabilecek. Paylaşım yapılan kurum yetkilileri, eDevlet Kapısı üzerinden giriş yaparak, belge üzerindeki barkod numarası ve belge sahibinin TC kimlik numarası ile belgenin orijinalini görüntüleyerek doğrulayabilecek. Böylece muhtemel sahteciliğin de önüne geçilmiş olacak.
Türkiye’de günde ortalama 45 bin kişinin bireysel adli sicil kayıt başvurusu yapıldığı belirtilen açıklamada, adli sicil belgelerinin eDevlet üzerinden verilmesiyle, vatandaşların büyük bir zaman kaybından kurtulmuş olacağınına değinildi.