Skip to main content

Dijital çağda yeniden biçimlendirilmeye hazır bir başka alan da paramızı yönetme şeklimiz. Servet yönetiminde ezber bozan robo danışmanlık hizmetleri ise bu noktada en dikkat çeken iş modeli.

Robo danışman nedir?
Robo danışman, finansal planlamaları ve yatırımları algoritmalar yardımıyla gerçekleştiren teknolojik danışmandır. Bu yeni nesil finansal danışmanlık hizmeti, geleneksel servet yöneticilerine alternatif olarak son yıllarda giderek yaygınlaşıyor ve özellikle orta sınıftan bireyler tarafından daha fazla tercih ediliyor.

Çalışma modeli nedir?
Robo danışmanlığın veri odaklı bir iş modeli var. Sanal finansal danışmanlıktan ayrılan tarafı ise yapay zeka ve kişiselleştirme. Robo danışmanlar sunacağı öneriyi kişiselleştirmek için ilk önce online anketler yardımıyla yatırımcı risk profilini belirler. Hedeflerin belirlenmesinin ardından modern portföy teorisini kullanarak piyasa beklentileri doğrultusunda risk temelli portföyler oluştururlar. Portföy değişikliklerini de öncesinde yatırımcı ile birlikte belirlenmiş kurallar dahilinde belirli algoritmalar kullanarak otomatik olarak yaparlar.

Alet çantasında ne olmalı?
Robo danışmanlıkta güncel piyasa bilgileri zaten cepte olmalı. Burada asıl önemli olan müşteriyi daha iyi tanıma adına veri toplamak. Bu bağlamda en kritik araç ise API’ler. Robo danışmanları önceden birçok alışveriş sitesi, banka, kredi kartı, sanal cüzdan uygulamasının API’lerini kendi sistemlerine entegre ediyor ve buradan veri çekebiliyorlar.

Türkiye’den ve dünyadan örnekler
Globaldeki başarı işlere Schwab Intelligence Portfolios, Betterment, Vanguard, Personal Capital ve Wealthfront örnek olarak verilebilir. Robo danışmanlık Türkiye için ise yeni bir konu. En önemli örnekler ise AKıllıBES, Garanti Emeklilik’in Fon Koçu, Addvice, Zek.ai ve İnfina. Global örneklerle kıyasladığımızda Türkiye’de bu alanda büyük bir potansiyel olduğunu söyleyebiliriz.

Neden geleceğin mesleklerinden biri?
Robot danışmanlar bugün dünyada 50 milyar dolardan fazla serveti yönetiyor. Bu rakamın 2020’de 250 milyar doları geçeceği tahmin ediliyor. Aslında işin gelecekte nerelere gideceğini anlamak için robo danışmanlığın global arenadaki temsilcilerinden Betterment’ın yükselişine bakmak yeter. 2015 başından 2016 ortasına kadar Betterment’ın yönettiği varlıklar 1,1 milyar dolardan 5 milyar dolara çıkmış durumda.