Skip to main content

Radyo ve Televizyon Kurumu’nun (RTÜK) internet üzerinde yayın yapan dijital mecraları denetlemesine yol açan yönetmeliğin yayınlanmasının ardından gözler Üst Kurul’a başvuran şirketlere çevrildi. Gelen bilgilere göre Netflix Türkiye’nin lisans almadığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında, Resmi Gazete‘de yayımlanan yönetmelik ile birlikte, internet televizyonları üzerindeki Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi resmen yürürlüğe girdiğini sizlerle paylaşmıştık. RTÜK’ün yayınladığı yönetmeliğe göre, Netflix, puhutv, BluTV gibi Türkiye’de faaliyet gösteren dijital yayıncılık platformlarının Türkiye’de yayınlarını sürdürebilmeleri için yayın lisansı ve yayın iletim yetkisi almaları gerekiyor. Bu gelişmelerin ardından gözler Üst Kurul’a başvuran şirketlere çevrildi. Hangi şirketlerin başvuru yapıp yapmadığına dair henüz bir açıklama yapılmasa da, Netflix Türkiye’nin lisans için RTÜK’e başvurmadığı bildirildi.

Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşım yapan Dr. Yaman Akdeniz, Netflix Türkiye’nin RTÜK’e başvuru yapmadığını açıkladı.

Netflix’in, Türkiye’deki geleceğiyle ilgili olarak bugün bir açıklama yapacağı belirtildi.