Skip to main content

Roblox, oyuncuların 17 yaş ve üstüne uygun yetişkin içerikleri üretebilmesine izin verdi.

Gençler arasındaki en popüler oyunlardan biri olan Roblox, içerik oluşturucuların 17 yaş ve üstü kullanıcılar için tasarlanmış yetişkinlere uygun içerik oluşturmasına izin vereceğini duyurdu.

Reşit olmayan kullanıcıların 17 yaş ve üstü deneyimlere erişmesini engellemek ve 17 yaş ve üstü kullanıcıların yeni deneyime erişebilmeleri için kimlik doğrulamasından geçmeli ve yaşını ispatlaması gerekecek. Bu süreci tamamlayan kullanıcılar, yeni kararla birlikte daha yoğun şiddet, romantizm, ofansif mizah, kumar ve alkol içeren oyunlar geliştirebilecek. Buna karşılık, 13+ kategorisinin yalnızca orta şiddete ve hafif gerçekçi kana izin verdiğini, romantik temalara veya alkole izin vermediğini belirtelim.

Kullanıcılarının yüzde 40’ı 17 yaş üstü bireylerden oluşan Roblox’un Baş Ürün Sorumlusu Manuel Bronstein, TechCrunch’a yaptığı açıklamada “Temaları, grafikleri ve onlar için çok çekici olabilecek şeyleri keşfedebileceklerinden emin olmak istiyoruz” dedi. Bronstein, bu değişimi platform için “doğal bir evrim” olarak nitelendirdi.

Kaynak: Roblox invites its community to build mature experiences for 17+ users – TechCrunch