Skip to main content

Zunum, Boeing tarafından desteklenen 12 koltuklu elektrikli uçağını beş yıla kadar hizmete sokmayı amaçlıyor.

Otomobil üreticileri elektrikli araç üretimine odaklanırken, Tesla ile kızışan rekabet yakın gelecekte gökyüzüne taşınacağa benziyor.

Son olarak, Zunum Aero‘nun Boeing ve JetBlue Airways tarafından desteklenen 12 koltuklu elektrikli uçak projesi, beş yıla kadar hayata geçirilecek gibi görünüyor. Elbette Zunum, bu iş için kolları sıvayan ilk firma değil.

Zunum’un yedek motor için küçük bir yakıt deposu bulunduracak olan elektrikli uçaklarının ilk modeli yaklaşık 1.125 kilometre uçuş yapabilecek. Bu da, yolcuların Boston’dan Washington’a taşınabileceği bir mesafe.

Sadece 15 çalışanı bulunan Zunum’un CEO’su Ashish Kumar’a göre, elektrikli uçaklar “havacılığın geleceği” niteliğinde.

Proterra’nın Seattle’da kullanılan ve 10 dakikadan kısa bir sürede şarj olan elektrikli otobüsleri örnek alan ve uçakların biten bataryalarını hemen değiştirecek bir kara ekibi oluşturmayı hedefliyor.

Elektrikli ve hibrit uçak tasarımcıları şimdilik sadece küçük uçaklar üzerinde çalışıyor, çünkü hâlihazırdaki bataryaların gücü ve ağırlığı sadece bunu mümkün kılıyor.

Boeing’in 787 Dreamliner modeli Zunum’un ilham kaynaklarından biri, bu nedenle şirket Dreamliner’ın baş tasarımcısı Waleed Said ile birlikte çalışmaya başladı.