Skip to main content

Refik Anadol’un ABD’deki ilk solo sergisine New York’ta bulunan Museum of Modern Art (MoMA) ev sahipliği yapacak.

Dünyanın en önemli modern sanat müzelerinden New York’ta bulunan Museum of Modern Art (MoMA), dünyaca ünlü medya sanatçısı Refik Anadol’un ABD’de gerçekleştireceği ilk solo sergisine ev sahipliği yapacak. 19 Kasım ile 5 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan Refik Anadol: Unsupervised adlı sergi, Refik Anadol’un üç yeni eserini de içerecek.

Anadol yeni eserlerinde MoMA koleksiyonunda bulunan ve 200 yıllık bir süreç içerisinde üretilen sanat eserlerini yapay zekâ ile yeniden yorumluyor. Eserler, yapay zekâ ile sürekli olarak yeni formlar oluşturarak, teknoloji, yaratıcılık ve modern sanat arasında köprü kuruyorlar.

Anadol, geçtiğimiz yıl MoMA koleksiyonunun kamuya açık görsellerini ve bilgilerini yapay öğrenme ile yorumlayarak Feral File adlı platformda çevrimiçi bir sergi hâline getirmişti.

Refik Anadol: Unsupervised, Anadol’un 2021 yılında hayata geçirdiği eserlerin yeniden yorumlanmaları anlamını da taşıyacak. Zira bu eserler, fiziksel dünyanın gerçek zamanlı olarak eserleri etkileyeceği şekilde tekrar kurgulandı. Işık, hareket, ses ve hava durumu, eserlerin anlık olarak yorumlanmalarında etkili olacak faktörler.

Kaynak: MoMA to host Refik Anadol’s first solo US museum exhibition – Archinect