TEKNOLOJİ

DigitalAge | 08.09.2014 - 19:30

Reddit, ‘The Fappening’i engelledi

Sosyal ağ, ünlülerin sızan fotoğraflarının paylaşıldığı subreddit’i engelledi

Jennifer Lawrence ve çok sayıda Hollywood yıldızının hacker’lar tarafından gizlilik haklarının ihlal edilmesinin bir hafta sonrasında Reddit, sızan fotoğrafların paylaşıldığı subreddit’i engelledi. (Subreddit: Reddit’te açılan girdinin altında yapılan paylaşımlar)

The Fappening” (Ünlülerin iCloud saldırısı sonucunda ele geçirilen fotoğrafların internete sızmasına verilen isim) Reddit kullanıcısı johnsmcjohn tarafından “Her insan kendi benliğinden sorumludur” (Every Man Is Responsible For His Own Soul) başlıklı paylaşımıyla ortaya çıkmıştı.

Reddit’in yaptığı açıklama ise şöyle: “Şu anda ABD hukuku sızan materyallere link vermeyi yasaklamıyor olsa da, fotoğrafların sızma olayı için üzüntü duyuyoruz. Büyük çapta yapılan fotoğraf paylaşımını uygun bulmuyoruz.”

Reddit, açıklamasına yaptığı güncellemeyle bu konuyu daha karmaşık bir boyuta taşıdı.

“Bu blog paylaşımı, /r/TheFappening’in neden engellediğini açıklayan bir paylaşım değildir. Bu, şüpheli gördüğümüz subreddit’leri neden engellemeyeceğimize ilişkin bir açıklamadır. /r/TheFappening’in de bu paylaşımlardan biri. Burada olan şu: biz bir blog paylaşımı yaptık. Hemen hemen aynı zamanda gerçekleşen subreddit’teki bu aktivite, sahip olduğumuz diğer kuralları ihlal etmeye başladı. Bu yüzden yapılan bu paylaşımı engelledik. ”

Sonrasında Reddit, ‘siteye gelen trafiğin sızan fotoğrafların paylaşımıyla artmış olduğunu’ belirttiği daha detaylı bir açıklamaya yer verdi. Ünlülerin sızan fotoğraflarının yer aldığı subreddit, Reddit tarihinde en hızlı büyüyen paylaşım oldu.

Sitede yer alan ahlaki açıdan sorgulanabilir subreddit’ler devam eden tartışmalara bir kaynak oluşturuyor. Ancak Reddit, yalnızca ABD hukukunu ihlal eden gruplara son vereceği konusunda kararlı görünüyor.

Reddit’te içeriğiyle oldukça şaşırtan çok sayıda subreddit bulunuyor. Örnek olarak şu girdilerin sitede yer almaya devam ettiğini söyleyebiliriz:

  • /r/watchpeopledie
  • /r/beatingtrannies
  • /r/rapeisfun

Varolan subreddit’ler, sitede ifade özgürlüğünün sınırlarını belirsizleştirmiş oluyor. Reddit, eleştirel olmayan, girdilere karışmayan paylaşım platformu olduğunu iddia ederken; aslında bu durumu tolare etmiyor.

Reddit’te ayrıca “Hiddencam” ve “creepshots” başlıklı subreddit’ler engellenmiş durumda.

Kaynak: Dazed Digital

Fotoğraflar: Flickr kullanıcısı Eva Blue, Wikimedia Commons