SOSYAL AĞLAR

DigitalAge | 08.09.2014 - 15:45

Facebook, Afrika’da 100 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaştı

Afrika kıtasından Facebook'a erişim sağlayan kullanıcı sayısı 100 milyonu buluyor

Facebook az önce gelişmekte olan pazarlara yönelik çalışmalarında ulaştığı önemli bir kilometre taşını açıkladı. Buna göre; bu yılın ikinci çeyreği itibariyle Afrika kıtasında 100 milyon kullanıcı her ay Facebook’a erişim sağlıyor. Paylaşılan bu rakam da Afrika’daki 200 milyon internet kullanıcısının yarısını temsil ediyor.

Afrika’daki aylık Facebook kullanıcılarının yüzde 80’i siteye mobil cihazlar üzerinden giriş yapıyor. Bu, Facebook için anlamlı bir kilometre taşı olmasının yanı sıra yüksek büyüme kaydeden ülkelerdeki insanların da dünyaya bağlanmak istediğini, mobil platformların da bu doğrultuda benzersiz fırsatlar sunduğunu gösteriyor. Özellikle yüksek büyüme kaydeden ülkelerde bir mobil telefon arama yapmanın ve mesajlaşmanın çok ötesine geçiyor; haberlere, bankacılığa ve istihdam fırsatlarına erişmek için önemli bir araç olmasının yanı sıra reklam verenler ve markaların da insanlarla iletişim kurmasını sağlıyor.

Facebook, yüksek büyüme kaydeden ülkelerdeki insanların iç görüleri doğrultusunda kişiselleştirilmiş deneyimler geliştiriyor ve farklı yerel ihtiyaçları karşılayacak çözümleri öğrenmeye, test etmeye ve iyileştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda şirketin Hindistan’a yönelik “cevapsız çağrıya tıklayın” çözümü Temmuz ayında, reklam verenlere yönelik global bant genişliği ile hedefleme çözümü ise geçtiğimiz hafta duyurulmuştu.

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı FACEBOOK(LET)