Skip to main content

Ürün yelpazesine yeni nesil Snapdragon S4 ve Snapdragon S1 mobil işlemcilerin eklenmesi, 2012 yılında akıllı telefon ve tablet bilgisayarların gücünü artıracak.  Son 25 yıldır kablosuz iletişim piyasasında var olan Qualcomm’un…

Ürün yelpazesine yeni nesil Snapdragon S4 ve Snapdragon S1 mobil işlemcilerin eklenmesi, 2012 yılında akıllı telefon ve tablet bilgisayarların gücünü artıracak.
 

Son 25 yıldır kablosuz iletişim piyasasında var olan Qualcomm’un S1, S2, S3 ve S4 adlı Snapdragon işlemcileri ürün nesilleri şeklinde sınıflandırılıyor. S1 sınıfının giriş düzeyi akıllı telefonlara, S2 sınıfının yüksek performanslı akıllı telefonlara ve tablet PC’lere, S3 sınıfının ise daha çok görevli ve gelişmiş oyunlara uygun olduğunu söylemek mümkün. Qualcomm İncorporated (NASDAQ, QCOM) en son olarak  S4 adlı yeni nesil mobil işlemci sınıfını geliştireceğini ve S1 adlı giriş seviyesi akıllı telefonlara yönelik çözümlerini genişleteceğini duyurdu. Yeni işlemcilerin eklenmesiyle birlikte OEM’ler bundan böyle cihaz yol haritaları çapında gelecek nesil mobil mimariye sahip S4 tabanlı cihazlar 3G ve 4G’nin üstün internet bağlantı hız avantajlarını sunabilecek.

Bu işlemciler Qualcomm’un sunduğu bir dizi yazılım çözümleri ile uyumlu çalışacak şekilde tasarlanarak OEM’lere multimedya, bağlanırlık, kamera, görüntüleme, güvenlik, güç yönetimi, internette gezinme ve doğal kullanıcı arayüzü tasarımları için tasarım, mühendislik ve envanter maliyetlerini düşürerek sağlayacak.

Qualcomm’un yeni nesil mikro mimarisi ve Snapdragon S4 işlemci sınıfının bir parçası olan Krait CPU, gelişmiş kullanıcı deneyimi ve daha iyi pil ömrü sağlayan  mobil performans ve güç yönetimi avantajları ile üretilmiş. MSM8660A, MSM8260A, MSM8630, MSM8230, MSM8627, MSM8227, APQ8060A ve APQ8030 de dâhil olmak üzere piyasaya birkaç yeni S4 yonga setleri süreceğini duyuran Qualcomm, bu setleri daha önce piyasaya sürülen MSM8960, MSM8930 ve APQ8064’e ek yonga niteliğinde sunmaya hazırlanıyor. Snapdragon S4 MSM işlemcileri arasında EV-DO, HSPA+, TD-SCDMA, LTE FDD, LTE TDD ve Wi-Fi® standartları da dâhil olmak üzere Qualcomm’un çığır açan kablosuz modem teknolojileri bulunuyor.

Yeni nesil Snapdragon S4 işlemcilerinin yanısıra giriş seviyesi akıllı telefonlarına yönelik Snapdragon S1 çözümlerini de geliştirecek olan Qualcomm, bu tip telefonların tüm bölgelerde yayılarak 3G’ye geçiş adına önemli bir fırsat sunuyor olucak. Bu trendi ilerletmek amacıyla Qualcomm, hâlihazırdaki Snapdragon S2 mobil işlemcilerinin dördü için piyasaya bir güncelleme/yükseltme sürecek. Daha iyi performans sunmak için geliştirilen MSM7225A, MSM7625A, MSM7227A ve MSM7627A işlemcileri, başta 2G’den 3G’ye geçen kullanıcılar olmak üzere giriş düzeyindeki akıllı telefon kullanıcılar için yeni mobil deneyimler sağlamaya hazırlanıyor.

Qualcomm’un Kıdemli Başkan Yardımcısı Cristiano Amon sunulan yenilikler ile ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “Qualcomm, tüm alanlara yenilik getirmekte ve yol haritasının derinliği, genişliği ve yazılım desteği ile mobil bilgi işlem çağına öncülük etmeye devam etmektedir. Yazılım takımımız için en iyi hale getirilen yeni nesil donanımımız, sınıfının en iyisi performansı sergilemekle birlikte kitle piyasa akıllı telefonlardan yüksek performanslı tablet PC’lere kadar tüm akıllı cihaz ürün segmentine güç katıyor.”
 
Snapdragon S4 işlemcilerle çalışan cihazların, 2012 yılı başlarında piyasaya çıkması bekleniyor.