Skip to main content

Çin mahkemeleri pek çok iPhone modelinin ithalatına, satışına ve satış tekliflerine yasak koydu. Detaylar haberimizde…

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple ve Qualcomm arasında yaşanan patent savaşı Qualcomm’un lehine sonuçlandı. iPhone’larda kullanılan teknolojiler ve ödenmeyen lisans paraları ile ilgili konuyu mahkemeye taşıyan Qualcomm, Apple’a karşı kazanan taraf oldu. Çünkü Çin mahkemesi patent ihlali konusunda Qualcomm‘u haklı bulduğunu açıklamış durumda. Konu hakkında bir açıklama yapan Apple, tüm yasal seçeneklerimizi mahkemeler aracılığıyla takip edeceğiz diyor.

Qualcomm-Çin Apple kararı açıklaması

Qualcomm, Çin’deki Fuzhou Mahkemesi’nin, Qualcomm’un iki patentli ürününün kullanıldığı iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus and iPhone X modellerinin ithalini ve satışını durdurulması yönündeki kararını açıkladı. Apple’ın akıllı telefonlarında kullandığı Qualcomm patenli ürünler daha önce de SIPO ve Çin Patent Enstitüsü tarafından geçerli bulunmuştu.

Qualcomm’un Başkan Yardımcısı ve şirketin baş avukatı olan Don Rosenberg “Müşterilerimizle ilişkilerimize çok değer veriyoruz ve yardım için nadiren mahkemelere başvuruyoruz. Ama aynı zamanda fikri mülkiyet haklarının korunmasına dair de değişmez bir inancımız var,” şeklinde açıklama yaptı. “Apple karşılığını vermeyi reddederek, bizim fikri mülkiyetimizden faydalanmayı sürdürüyor. Bu mahkeme kararları Qualcomm’un muazzam patent portfoyünün önemli bir tasdikidir,” şeklinde konuştu.