Skip to main content

Etkinlik müşterilerin yeni bulut teknolojilerini, en iyi uygulamaları ve başarılı kullanım örneklerini keşfetmelerine yardımcı olmak amacıyla tasarlandı.

Oracle Cloud Day 6 Aralık’ta İstanbul’da düzenlendi.  Raffles Hotel’de gerçekleştirilen Oracle Cloud Day, müşterilerin yeni bulut teknolojilerini, en iyi uygulamaları ve başarılı kullanım örneklerini keşfetmelerine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış bir etkinlik. Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumlarından birçok yönetici, Oracle’ın yeni duyurulan ikinci nesil bulut ürünlerinin de yer aldığı, sektörde ilk olan yeniliklerini keşfetmek ve  kurumlarının buluta yolculuklarını hızlandırmak amacıyla etkinlikte bir araya geldi. Digital Age de etkinliğin basın sponsorları arasındaydı.

Doğan: Etkinlik kuruluşların geleceklerini şekillendirirken bu teknolojilerin etkilerini keşfetmeleri için bir fırsat sunuyor

Oracle Cloud Day’in açılışında konuşan LEENA Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan, “Oracle, kendi kendini yönetme özelliklerine sahip sektörün ilk bulut yenilikleri kapsamında; yapay zekâ ve blockchain alanlarında, işletmelerin dönüşümlerini yönlendirmelerine yardımcı olacak yapıya sahip.  Oracle Cloud Day İstanbul etkinliği, kuruluşların geleceklerini şekillendirirken bu teknolojilerin etkilerini keşfetmeleri için mükemmel bir fırsat sunuyor” dedi. Doğan’ın ardından ise Oracle Avrupa Ortadoğu Afrika ve Asya-Pasifik İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Andrew Sutherland “Future is Autonomous” başlıklı konuşmasını yaptı. Sutherland sunumunda otomasyonun gelecekte daha da akıllanacağını söyledi ve gelecekte bulut uygulamalarının tamamında AI bulunacağına dikkat çekti. Sutherland konuşmasında ayrıca Oracle Clould Infrastructure (OCI) ve Oracle Autonomous Database hakkında bilgi verdi.

Kendi kendini yöneten bulutla rutin işleri Oracle’a devredin

Konuşmaların ardından Oracle Satış Danışmanlığı Direktörü Cem Nuri Cömert ile bir araya geldik ve kendi kendini yöneten bulutun özellikleri ve şirketlere faydaları üzerinde durduk.   Cömert, “Kendi kendini yöneten bulut aslında insan hatasına mahal bırakmadan bir operasyonu bütün şekilde gerçekleştirebilmek demek. Yani, kendi kendine güvenlik açıklarını kapatıyor. Ayrıca yedek alıyor, performans iyileştirmesini yapıyor, yükün arttığı noktada kaynağını artırıyor. Yani, sizin rutin olarak yapmak zorunda olduğu işleri devralıyor” diyerek konuya açıklık getiriyor. Bunun sonucunda da, şirketlere daha kıymetli, o iş kolunun yapması gereken konuya odaklanmak kalıyor. Çünkü, veritabanını yönetmek birtakım teknik faaliyetler gerektiriyor. Oracle bu faaliyetleri otomatik olarak şekilde yapmak üzere devralıyor. Cömert, bu çözümün şirketlere faydasını ise “Kendi kendini yöneten faaliyetlerle bu rutin faaliyetleri artık siz yapmayın, bunu platform yapsın. İstihdam ettiğiniz mühendisler için veriyle keşif ortamı yaratın” ifadesiyle açıklıyor.