MÜZİK

Erdem Akın Temel | 10.05.2022 - 15:40

Pulitzer ödüllü rapçi Kendrick Lamar’dan deepfake’li klip

Klipte Kendrick Lamar'ın OJ Simpson, Kanye West, Will Smith ve Kobe Bryant olarak performans sergilediği görülüyor.

The Heart Part 5 adlı şarkısının klibini yayınlayan rapçi Kendrick Lamar, klibinde deepfake teknolojisinden yararlandı. South Park adlı çizgi dizinin yaratıcıları olan Trey Parker ve Matt Stone’un sahibi olduğu DEEP VOODOO adlı şirket tarafından hazırlanan deepfake’ler sayesinde Lamar klipte OJ Simpson, Kanye West, Will Smith, Jussie Smollett, Kobe Bryant ve Nipsey Hussle olarak yer aldı.

“Ben. Hepimiz.” alıntısıyla başlayan klipte Kendrick Lamar’ın şarkısını bordo bir arka plan önünde seslendirdiği görülüyor. Deepfake teknolojisi sayesinde bahsi geçen isimler gibi görünen ve performansına bu şekilde devam eden Lamar, şarkısında bu isimlerin travmalarına ve benzer yönlerine eğiliyor, zaman zaman da bu kişilerin kişisel özelliklerine ve içinde bulundukları durumlara atıflarda bulunuyor. Örneğin, Kanye West olarak göründüğü anlarda West’e bipolar teşhisi konulmasına, Nipsey Hussle adlı müzisyen olarak  performansına devam ettiği sırada ise “anneme ve kız kardeşime göre cennetteyim” diyerek Hussle’ın 2019 yılında öldürülmesine gönderme yapıyor.

Şarkılarında toplumsal olaylara ve içinde yetiştiği kültüre yaptığı atıflar ile dikkat çeken Kendrick Lamar, 2017 yılında yayınladığı DAMN. adlı albümü ile 2018 yılında Pulitzer ödülüne layık görülmüş; albüm, modern Afro-Amerikalı yaşamının karmaşıklığını yakalayan özgün eserlerin toplandığı bir albüm olarak nitelendirilmişti. DAMN. adlı albümünden sonra müzik kariyerine ara veren Lamar’ın merakla beklenen yeni albümü, The Heart Part 5’in de içinde yer aldığı Mr. Morale & the Big Steppers, 13 Mayıs’ta yayınlanacak.