Skip to main content

BTK’nın 17. kuruluş yıl dönümü etkinliğinde, ‘5G Vadisi Açık Test Sahası İşbirliği Protokolü’ imzalandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 17. kuruluş yıl dönümü etkinliğinde, Türkiye’nin 5G mobil haberleşme teknolojisine mümkün olan en yüksek ölçüdeki yerlilik ve millilik oranlarıyla en erken geçen ülkelerden biri olma hedefi doğrultusunda “5G Vadisi Açık Test Sahası İşbirliği Protokolü” imzalandı.

“5G Vadisi Açık Test Sahası İşbirliği Protokolü” imza töreninde konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “17.yılımızı “5G Vadisi-Açık Test Sahası” ile taçlandırıyoruz. BTK olarak hedefimiz; ülkemizin de bu yarışta var olması, dünyada 5G ile ilk tanışan ülkelerden biri olması ve bunu yaparken de tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi.” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 17. kuruluş yıl dönümü etkinliğinde “5G Vadisi Açık Test Sahası İşbirliği Protokolü” tüm tarafları ile birlikte imzalandı. BTK merkez binada yapılan gerçekleşen imza törenine; ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Haluk Özen, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Vodafone Genel Müdürü Colman Deegan, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu katıldı.

BTK’nın 17. yılını “5G Vadisi-Açık Test Sahası” ile taçlandırdıklarını ifade eden Sayan, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olarak hedefimiz; ülkemizin de bu yarışta var olması, dünyada 5G ile ilk tanışan ülkelerden biri olması ve bunu yaparken de tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi. Bu hedefler doğrultusunda “5G Vadisi Açık Test Sahası İşbirliği Protokolü” imzalanması ile 5G ve Ötesi için ihtiyaç duyulan AR-GE, ÜR-GE, test ve denemelerin yapılabileceği açık test sahasının oluşturulma projesi hayata geçiriliyor. Böylece Türkiye’nin 5G mobil haberleşme teknolojisine mümkün olan en yüksek ölçüdeki yerlilik ve millilik oranlarıyla en erken geçen ülkelerden biri olma hedefi doğrultusunda BTK olarak, 5G ve Ötesi ekosisteminin oluşturulması için çalışmalarında önemli bir safhayı daha gerçekleştirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

5G Vadisi-Açık Test Sahası birçok alanda çözüm sunacak 

Sayan, 5G Vadisi-Açık Test Sahası olarak hayata geçen proje ile Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi yerleşkeleri, teknoparklar, BTK merkez ve laboratuvar binası başta olmak üzere şehir hastaneleri, alışveriş merkezleri ve diğer büyük kamu binaları gibi yerleşimlerde başta haberleşme, şehircilik, ulaştırma, sağlık ve enerji olmak üzere birçok endüstri için çözüm sunacak hizmet, ürün ve uygulamalar geliştirileceğini belirterek “Bu alan, sadece haberleşme sektörünün değil, aynı zamanda 5G ve Ötesi teknolojilerle haberleşme teknolojilerinin daha fazla kullanılacağı dikey endüstriler olarak adlandırılan bilgi, eğlence, sağlık, enerji, ulaşım ve tarım gibi sektörleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca bölgenin, Türkiye’nin geleceği olan yüz bine yakın üniversite öğrencisine ev sahipliği yapması da amaçlanıyor.” ifadelerini kullandı.

5G ve ötesi teknolojilerin AR-GE, ÜR-GE ve testleri yapılacak

Sayan, 5G Vadisi’nde, BTK, üniversiteler ve işletmecilerin işbirliği ile hayata geçirilecek yenilikleri şöyle sıraladı: “5G ve Ötesi teknolojilerin AR-GE, ÜR-GE ve testlerinin yapılacağı bir altyapı kurulacak. Akademisyenler, araştırmacılar, doktora öğrencileri ve start-up’lar gibi 5G konusunda teknoloji üreten herkes bu açık test sahasından faydalanabilecek. 5G Vadisi Açık Test Sahası; elektronik haberleşme sektörünün tüm paydaşları için yeni AR-GE fırsatlarına olanak sağlayacak. Test Sahası; kamu-üniversite-işletmeci-sanayi işbirlikleri bağlamında etkili araştırmalar ve projeler yürütülmesine ve ekosisteme katma değeri yüksek iş imkânları oluşturarak istihdama katkı sağlayacak.”