Skip to main content

Alman lüks otomobil üreticisi Porsche, tamamen elektrikli yeni bir seri üretmek için yapacağı yatırımı iki katına çıkardı.

Porsche AG Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Blume, daha önce elektrikli otomobil üretimi için yapacaklarını açıkladıkları 3 milyar euro yatırımı artırdıklarını, yeni meblağın 6 milyar (7,4 milyar dolar) euro‘yu geçeceğini duyurdu.

Böylece, 2022’ye kadar elektrikli otomobil teknolojisine yapacağı yatırımı ikiye katlayan Porsche, ilk elektrikli modeli Mission E‘nin beklenenden bir yıl önce yollarda olacağını da doğruladı.

Mission E‘nin 2019 yılında yollarda olacağı ve fiyatının 75 bin dolar altında tutularak Tesla Model S ile ciddi bir rekabete girişeceği tahmin ediliyor.

Porsche Mission E ilk planlamalara göre tek şarjla 640-965 kilometre arasında yol alabilecek ve maksimum hızı da saatte 250 km olacak. Ayrıca, 800 voltluk sistemi sayesinde aracın 15 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşacağı iddia ediliyor.

Porsche‘un bu açıklamasından beş ay önce, Daimler AG de Alabama’daki tesisine, elektrikli araç üretimi için 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurmuştu. Tüm bu gelişmeler, Tesla‘nın elektrikli araç piyasasındaki lider konumunu değiştirebilir.