SOSYAL AĞLAR

DigitalAge | 07.01.2014 - 11:22

Pinterest, görsel arama startup’ı VisualGraph’ı satın aldı

Pinterest, San Francisco merkezli görsel tanımlama ve görsel arama teknolojisi startup’ı VisualGraph’ı satın aldı.

Pinterest, kullanıcıların ne paylaştığını daha yakından anlama ve sosyal ağın keşfetme özelliklerini genişletmek için görsel arama startup’ı VisualGraph’ı satın aldı. Anlaşma şartları ise henüz açıklanmadı.

Ancak Pinterest VisualGraph’ın çalışanları ve teknolojisini kendi bünyesine dahil etmiş durumda. Startup’ın arkasındaki iki kişilik ekip, Pinterest’te çalışmaya başladı. Pinterest’in bir sözcüsüne göre; VisualGraph CEO’su Kevin Jing, yeni görsel araştırma ekibinin başına geçecek.

Pinterest, mevcut platformunda bir arama çubuğu sunuyor. Ancak bu arama özelliği, görsellerin ne hakkında olduğunu anlamak üzere görsellerin altında yer verilen açıklamaları temel alıyor. Pinterest, şu anda doğrudan görsellerin üzerinde etiketleme imkânı (image tag) sunmuyor.

Yeni teknoloji Pinterest’e net bir şekilde etiketlenmemiş arama sonuçları için arama özelliğini yapılandırmasında yardımcı olabilir.

Pinterest’te görseller üzerinden yapılan aramanın daha kolay hale gelmesiyle de, kullanıcılar siteyi ilham almaktan ziyade bir alışveriş sitesi olarak kullanabilir.

VisualGraph Kurucusu Kevin Jing, 2004 yılında Google’da çalışmaya başladı ve şirkette ilk görsel işlemci uygulamasını geliştirdi. VisualGraph’tan önce 2011 yılında Google’da kıdemli araştırmacı oldu.

 

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı 7263255