Skip to main content

Avrupa Birliği’nin 3 milyon Euro’luk finansmanı ile gerçekleştirilen araştırma projesi üç yıl sürecek.

Philips TV’lerin üreticisi TP Vision’ın da aralarında bulunduğu dokuz Avrupalı proje ortağı, Avrupa Birliği’nin 3 milyon Euro’luk finansmanı ile gerçekleştirilen Medya Etrafında Sosyalleşme (SAM) araştırma projesini hayata geçirdi.

Proje, ikinci ekranlar (akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar..vb) üzerinde sosyal medya kullanımı etrafında açık standart ve protokoller geliştirmeyi amaçlıyor.

Sosyal medya içeriği sunumunda standartlar henüz oluşmadı

İnternete bağlı cihazlar, kullanıcıların medya ile etkileşimini pasif ve tek yönlüden interaktife dönüştürdü. İzleyiciler, televizyon izlerken sıklıkla bir TV programı üzerine yorum yapıyor veya programı tavsiye ediyor. Ayrıca akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi ikinci bir ekran üzerinde ilgili bilgileri arıyorlar. Bugüne kadar, ikinci ekran fenomeni, kullanıcıların televizyonda izledikleri içerikle ilişkili ek bilgileri keşfetmesi ve bunlara erişmesine imkan veren evrensel standartlar ve ortak protokoller olmaksızın, yapılandırılmamış bir şekilde gelişti.

Kullanıcıların, programa katılabilmek için örneğin arama motorları ve sosyal medya ağları gibi genel araçlar kullanarak bilgiyi araması gerekiyor. Kullanıcılara ilgili bilgilerin yayını yapılmazken, içerik sağlayıcıların sadece sınırlı geri bildirim alması ise bu pazardan yararlanmak ve zenginleştirilmesi için uygulanabilecek ticari istihbaratı kısıtlıyor.

SAM sosyal medya kullanımını ikinci ekranlar üzerinde kolaylaştırıyor

SAM işte bu noktada, içeriğin interaktif şekilde tanımlanması ve dağıtılmasının; açık ve standardize edilmiş yollarını sağlamayı hedefliyor. SAM ile, kullanıcılar farklı dağıtım kaynaklarından dijital verileri; aralarında TV’ler, tabletler ve akıllı telefonların da bulunduğu cihazlarına alacak, bu şekilde izledikleri içerik etrafında zengin bir deneyim yaratmış olacak.

Proje 3 yıl sürecek

Avrupa Birliği’nin FP7-ICT Programı’nın da eş kurucuları arasında yer aldığı SAM Projesi, Ekim 2016’ya kadar üç yıl boyunca sürecek. Proje, aralarında TIE Kinetix (proje lideri), Ascora ve Talkamatic gibi yazılım şirketleri; Atina Teknik Üniversitesi, Reading Üniversitesi ve Alicante Üniversitesi gibi araştırma kuruluşları; Deutsche Welle, BDS ve TP Vision gibi medya ile ilişkili şirketlerin de bulunduğu, yedi ülkeden dokuz Avrupa şirketi tarafından yürütülecek.

Projenin ilk sonucu olarak, projenin hayata geçirilmesinden sadece üç hafta sonra, SAM platformunun yazılım mimarisi için genel bir taslak ortaya kondu. Şuradan proje ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.