Skip to main content

Google, Hermann Rorschach’ın 129’uncu doğum gününü oluşturduğu doodle ile kutluyor.

Google açılış sayfasında yerini alan doodle, kullanıcıları mürekkep lekesi testiyle karşılıyor. Kullanıcılar yorumlamalarını ise Facebook, Twitter ve Google+ üzerinden #RorschachDoodle hashtag’i ile paylaşabiliyor.

Siyah beyaz karikatür stilinde doodle’da not defteri ve kalemiyle psikanalizcinin otururken, iki el mürekkep lekelerinin yer aldığı bir kağıdı tuttuğu görülüyor.

1884 doğumlu İsveçli psikolog Rorschach en çok mürekkep lekesi testini oluşturmasıyla tanınıyor. Bu testinde Rorschach, insanlardan soyut mürekkep lekelerini tanımlamalarını istiyor. Bu analiz ile kişinin akıl sağlığını anlamak ve bozuklukları tespit etmek amaçlanıyor. Mürekkep lekesi testi kullanımının daha çok 20’nci yüzyılın ikinci yarısında olduğu görülüyor. Ayrıca çok sayıda film ve kitaplarda bulunmasıyla da batı kültüründeki yerini almış durumda.

Verge’in haberine göre; kimileri günümüzde bu testin geçerliliğini sorguluyor olsa da, Rorschach’ın testi halen birçok derste ve psikolojinin çeşitli alanlarında kullanılıyor.

Rorschach, 37 yaşında 1922 yılında öldü.