Skip to main content

Palantir’in kurucusu Peter Thiel, genel amaçlı geliştirilen yapay zekâ uygulamaları hakkında endişelenmenin yersiz olduğunu, gözetim için kullanılan yapay zekâ uygulamaları hakkında endişelenilmesi gerektiğini söyledi.

Palantir’in kurucusu Peter Thiel, Çarşamba günü Miami’de katıldığı bir etkinlikte insanların genel yapay zeka uygulamalarından çok komünist totaliter teknoloji olarak adlandırdığı gözetim yapay zeka uygulamaları hakkında endişe etmeleri gerektiğini söyledi.

Genel yapay zekâ uygulamaları hakkında endişeye kapılanların aslında neler olduğuna dikkat etmediklerini söyleyen Thiel, hükümetlerin yapay zekâ destekli yüz tanıma sistemleri ile insanları kontrol edecekleri görüşünü açıkladı.

Genel yapay zekâ uygulamalarının birkaç yıl önce konuşulduğu kadar konuşulmadığını söylerken, yapay zekayı kripto paralar ile karşılaştırdı. Kripto paraların dağıtık sistem üzerinde çalışmasından ötürü özgürlükçü olduğunun düşünülmesine dikkat çeken Thiel, bu durumda gözetim için kullanılan yapay zekanın komünist bir öze sahip olduğunu ekledi. Bu iki önemli alanı karşılaştırdıktan sonra, eğer bu karşılaştırma bir yarış olarak düşünülürse, kripto paraların kazandığını görmek istediğini belirtti.

PayPal’ın kurucu ortaklarından olan Thiel, daha sonra kurduğu Palantir adlı şirketi ile gündeme geldi. Bir büyük veri şirketi olan Palantir, istihbarat örgütleri ve devletlerin, gözetim ve hem özel hem de kamusal veritabanlarında şüpheli etkinlikleri fark etmeleri amacıyla büyük veri hizmetleri sunuyor. 48 milyar dolara yakın değeri olduğunu düşünülen şirketin müşterileri arasında CIA ve FBI’nin de olduğunu biliniyor.

Facebook Yönetim Kurulu’nda da yer alan Thiel ayrıca bir yüz tanıma uygulaması gelişten Clearview AI ve gözetim start-up’ı Anduril’in de yatırımcıları arasında.

Kaynak: Palantir’s Peter Thiel Thinks People Should Be More Concerned About ‘Surveillance AI’ – Slashdot