Skip to main content

Perakende ve bilişim sektörü profesyonelleri 2 Ekim’de düzenlenecek Perakende Teknolojileri Konferansı’nda bir araya gelecek.

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) tarafından 2 Ekim 2018’de beşincisi düzenlenecek olan Perakende Teknolojileri Konferansı öncesinde perakende sektörüne yön veren profesyoneller bir araya geldi. KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantıya KMD Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı. Toplantıda, 2 Ekim’de gerçekleştirilecek Perakende Teknolojileri Konferansı’nın detaylarının paylaşılmasının yanı sıra, Türkiye ekonomisindeki sıcak gündemin sektöre yansıması da masaya yatırıldı.

60 startup’a sesini duyurma fırsatı

Teknolojideki büyük dönüşümün sektöre etkilerinin ele alınacağı konferansta, perakendenin tüm kategorilerinden profesyoneller ile bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar ve girişimciler bir araya gelecek. Maliyet kontrolünde ve verimlilik artışında büyük katkı sağlayan teknolojik çözümlerin, perakende özelindeki örnekleriyle ele alınacağı etkinlikte, bu yıl ilk kez start-up’lara özel bir bölüme de yer verilecek. Böylece 60 yerli girişimin her birine 90 saniye boyunca kendilerini tanıtma imkânı sağlanacak.

5’inci Perakende Teknolojileri Konferansı öncesinde bugün İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım da, startup’lar için ayrılan özel bölümle ilgili detaylı bilgi verdi. Gökyıldırım, “Teknolojik çözümlerin gelişmesi ve yaygınlaşmasında startup projelerinin çok etkili olduğuna inanıyoruz. Parlak fikirlerden doğan bu projelerin çoğu bizim sektörümüzde olduğu gibi farklı alanlarda da kullanılıp geliştirilebiliyor, verimlilik artışlarına yol açabiliyor ve hatta çok farklı sürümleri geliştirilip günlük hayatlarımıza kadar girebiliyorlar. Konferansımızın fuayesinde ayıracağımız özel bir alanda bu projelerin de detayları incelenebilecek” dedi.

“Bilişim ve perakende sektörlerinin buluşma noktası”

KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Alp Önder Özpamukçu, Perakende Teknolojileri Konferansı’nın yeni çözümleri sektör ile birebir buluşturması açısından farklılaştığını ve öne çıktığını iletti. Özpamukçu, “Çözüm Oturumları’nı izleyip perakende deneyimini de doğrudan dinledikten sonra benzer teknolojik yatırımları değerlendirirken farklı açılardan bakarak daha doğru kararlar vermemiz kolaylaşıyor. Konferansın perakendecilere yatırım kararı vermelerinde büyük katkısı olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Perakende Teknolojileri Konferansı’nın bilişim sektörü ile perakende sektörünün önemli bir buluşma noktası haline geldiğini belirten KMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Gigin ise, “Sabah erken saatlerde başlayan Meet&Tech toplantılarındaki kısa tanışmanın, konferans boyunca sürecek görüşmelerle etkili işbirliklerini doğuracağına inanıyoruz.” dedi.

Etkinlik programı açıklandı

Yaklaşık 500 kişinin katılımıyla, 2 Ekim Salı günü InterContinental Istanbul Taksim Hotel’de gerçekleştirilecek olan 5’inci Perakende Teknolojileri Konferansı’nın programı şu şekilde:

  • Meet&Tech: Açılış konuşmaları öncesinde teknolojiyle ilgilenen yaklaşık 60 girişimci, başta KMD Yönetimi Kurulu üyeleri olmak üzere perakende sektörünün öncü isimleriyle birebir tanışma fırsatı bulacak.
  • PE-TEK Perakende Teknolojileri Ödülleri: Kazanan isimlerin konferans sırasında açıklanacağı PE-TEK ile Türkiye’de perakende sektörü için geliştirilen en yenilikçi projeler ödüllendirilecek ve uluslararası arenaya da tanıtılma imkânı verilecek.
  • Çözüm Oturumları: Perakende sektörünün dijital yolculuğu, bu yönde geliştirilen çözümlerin yanı sıra gelecek çözümlerinin de anlatılacağı 2 ayrı çözüm oturumda perakendeye özel 6 ayrı teknoloji çözümü anlatılacak.
  • Start-up alanı: Konferansın fuayesinde oluşturulacak olan alanda, perakendeye özel çözümler geliştiren girişimcilere projelerini anlatma imkanı sunulacak.
  • Konferansın moderatörlüğünü yapacak olan Dr Kerem Dündar, ayrıca farklı kanallar üzerinden müşteriye erişmenin yarattığı etkilerin çeşitlerini ve beyinde oluşturduğu etkileri nöromarketing perspektifinde inceleyeceği bir sunum da yapacak.
  • Geleceğin İnovasyonu: Geleceğin inovatif fikirlerinin konuşulacağı konferansta, büyük veri ve çok kanallı perakende uzmanı ve SafeRock’un CEO’su Shah Karim, ‘Amazon ve Perakendenin Etkisi’ ile perakendenin geleceğine ışık tutacak.
  • Çoklu Kanal Yönetimi: Perakendenin yeni döneminde karşımıza çok daha fazla çıkacak olan ‘Dijital Odaklı Çoklu Kanal Yönetimi’ni katılımcılara anlatacak olan Vodafone Dijital Dönüşüm Direktörü Ender Özgün, online ve offline uygulamalar dahil olmak üzere birçok kanal gözetilerek oluşturulmuş pazarlama ve iletişim stratejilerinden örnekler sunacak.
  • Yönetişimde Teknoloji Dönemi: Ekonomik rekabetin arttığı, işletmelerin büyüdüğü ve birçok iş kalemi takibinin gerektiği günümüzde, Rasyotek Yönetim kurulu Başkanı Haldun Pak, büyük verinin anlaşılması ve yönetilmesi konusunda bilişim teknolojilerini kullanarak işletmeler adına fark oluşturacak, maliyetleri düşürecek, karar süreçlerine katkı ve yönlendirme sağlayacak portal çözümlerini anlatacak
  • Sektörün Online Hali: Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane moderatörlüğünde; Watsons Türkiye Genel Müdürü Mete Yurddaş, IKEA Alternatif Satış Kanallarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dilan Atalay Birinci ve TBWA’nın CMO’su Nüzhet Algüneş, dijital pazarlama için yapılan harcamaların ne kadarının hedefine ulaştığı ve dijital reklam bütçelerinin ne kadarının heba olduğu sorularına yanıt arayacak.
  • ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin, Obase Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Dr. Bülent Dal gibi isimler, perakende sektörünün günümüz teknoloji trendlerini anlatırken geleceğin şifrelerini de çözecekler.