Skip to main content

Dünyanın en büyük eğitim kitabı yayıncılarından biri olan Pearson, kitapları NFT olarak piyasaya sürerek kitapların ikinci el satışlarından da gelir elde edebileceğinin sinyallerini verdi.

Dünyanın en büyük eğitim kitabı yayıncılarından biri olması ile bilinen Pearson yayınevinin CEO’su Adam Bird’den blokzinciri teknolojisinin kitap satışlarında nasıl kullanılabileceğine dair bir açıklama geldi. Yayınevinin blokzinciri teknolojisinden yararlanıp yararlanmayacağı henüz bilinmezken, Bird’ün amacı kitap satışlarını kolaylaştırmak yerine, ikinci el kitap satışlarından da gelir elde etmek.

Fiziksel bir kitap, tek kopya olmasından ötürü satın alındığında alan kişinin malı olduğu için yayınevinden bağımsız olarak satılabilirken, oldukça nadir gerçekleşen dijital kitap satışlarında kitabın yeni kopyalarının oluşturuluyor olması, yayınevlerini de söz sahibi yapıyor. Fiziksel bir kitabın 7 kez satıldığını ve Pearson’un sadece ilk satıştan gelir elde ettiğini açıklayan Bird, dijitale geçişin ikinci el kitap satışlarını azaltacağını, blokzinciri ve NFT satışları ile şirketin yapılan her ikinci el kitap satışından gelir elde edebileceğini açıkladı. Şirket açısından mantıklı gibi görünen bu hamle, öğrencilerin kitaplara erişimlerini oldukça kısıtlayabilir.

Kaynak: Textbook publisher: NFTs will let us squeeze even more money out of students – The Verge