GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 04.08.2022 - 14:35

İspanya’dan klima düzenlemesi

Hem mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları hem de yükselen enerji fiyatları ile baş etmeye çalışan Avrupa’da ardı ardına kararlar alınıyor. Fransa, Almanya, İtalya ve Yunanistan'ın ardından, İspanya’dan da çeşitli düzenleme açıklamaları geldi.

Hem iklim değişikliği kaynaklı, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları hem de Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte yükselen enerji fiyatları ile baş etmeye çalışan Avrupa’da enerji tasarrufu için ardı ardına kararlar alınıyor. Konuyla ilgili, Fransa, Almanya, İtalya ve Yunanistan’ın ardından İspanya’dan da bir açıklama geldi.

İspanya, dükkanlar, kamusal binalar, havalimanları, tren istasyonları, kafeler, sinema ve tiyatro salonları gibi halka açık yapılarda enerji sarfiyatının azaltılması ve enerjinin korunumu için iklimlendirme sistemlerinin 27 ya da daha yüksek derecede çalıştırılmaları konusunda bir karar alındığını, yine bu yapılarda kapıların kapalı tutulacağını duyurdu.

Kasım 2023’e kadar geçerli olacak, kış günlerinde bu alanları 19 derece ve altında bir ısıda tutmayı da hedefleyen bu kararın evleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi bekleniyor.

Ek olarak, İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, ülkenin acilen enerji tasarrufu yapmaya başlaması gerektiğini belirtti; bakanlardan, kamu ve özel sektör yöneticilerinden, çalışanlarından gerekli olmadığı sürece kravat takmalarını istememelerini rica ettiğini aktardı.

Halka açık yapılarda klimaların yaz günlerinde daha yüksek, kış günlerinde daha düşük ısıda çalıştırılmaları konusunda bir karar alan Fransa, klima ile iklimlendirme yapılan mekânların kapılarının açık bırakılmaları halinde cezalarla karşılaşılabileceğini açıklamıştı. Almanya’nın Hanover kentinde mobil iklimlendirme ünitelerinin ve fanlı ısıtıcıların kullanımı yasaklanmıştı. İtalya ve Yunanistan, halka açık yapılarda iklimlendirme sistemlerinin 27 dereceye sabitlenmeleri kararını alırken; bu ülkelere katılan son ülke İspanya oldu.

Kaynak: Spain bans setting the AC below 27 degrees Celsius – The Verge