Skip to main content

Kişisel bilgisayarlara herhangi bir kamu mekanından ulaşmak, cihaz taşıma derdinden uzaklaşıp; birçok kolaylığı beraberinde getirebilir. Bir grup Almanyalı bilim insanları bu durumu gerçek kılabilecek dokunmatik ekran üzerinde çalışıyor.  Geliştirilen dokunmatik…

Kişisel bilgisayarlara herhangi bir kamu mekanından ulaşmak, cihaz taşıma derdinden uzaklaşıp; birçok kolaylığı beraberinde getirebilir. Bir grup Almanyalı bilim insanları bu durumu gerçek kılabilecek dokunmatik ekran üzerinde çalışıyor. 
Geliştirilen dokunmatik ekran sayesinde evde bıraktığınız bilgisayarınıza parmak izi okutarak ulaşabileceksiniz. Fibero adındaki dokunmatik ekran, Mashable haberine göre; kişilerin parmak izini okuyabiliyor. Bu sayede her kullanıcıya özel kişisel verilere ulaşılabileceği umuluyor. 
Alman araştırma grubu, gerçekleştirdikleri ilk denemelerin cesaret verici ve başarı oranının ‘FBI standartlarında olduğunu’ belirtti. New Scientist sitesine konuşan araştırma grubundan Christian Holz, ekranların parmak izini tarayamadığını ve parmak izi sensörlerinin görüntü sunamadığını belirterek;  her ikisini de mümkün kılan teknoloji geliştirdikleri ifadesini kullandı.
Holz ve meslektaşı Patrick Baudisch, projektöre gerek duymayan bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Şu anda ekranların ışık saçtığı ancak ışığı algılayamadığı belirtiliyor. Bu durumdan kaynaklı, ekranın içine ayrı bir sensöre yer verilmeden ekranlar parmak izi teknolojisinin uygulanabilirliğine izin vermiyor. 
Bu teknoloji her ne kadar günlük hayatta devrim niteliğinde olacak bir teknoloji olsa da, bu teknoloji kullanımının bir örneği mevcut. Geçtiğimiz sene Samsung, çoklu kullanım için geliştirilen tablet olan SUR40’ı sunmuştu. Fiberio’nun ise bu yazılımı geliştireceği ve yaygın bir kullanım sunacağı tahmin ediliyor.